PRZEDSIĘBIORSTWO ZAKŁAMANIA, z którym mamy do czynienia od 70 lat – wieczór autorski dr Ewy Kurek


DSCN8438mDnia 10 listopada 2015 roku klub Ronina gościł dr Ewę Kurek, która prezentowała swoją kolejną książkę poświęconą historii stosunków polsko-żydowskich, zatytułowaną „Polacy i Żydzi: problemy z historią” (Wydawnictwo Clio, Lublin). Spotkanie poprowadziła Hanna Dobrowolska, dziennikarka, stowarzyszenie Solidarni 2010. 

Najnowsza książka, jak na wstępie zaznaczyła Hanna Dobrowolska, powstawała kilka lat i jest zbiorem publikowanych w „Gazecie Warszawskiej” felietonów dr Ewy Kurek. Publikacja obejmuje lata 1939-1945 i obala wiele powszechnie obowiązujących mitów na temat relacji polsko-żydowskich.

Pierwszym, o który zapytała Hanna Dobrowolska, to kwestia tworzenia gett jako zamachu na wolność Żydów. Dr Ewa Kurek przyznała, że przez ostatnie 70 lat od zakończenia II wojny światowej „środowiskom żydowskim udało się bardzo dobrze zakłamać dwie rzeczy: jedną, jaka poszła w świat jest getto jako forma represji Niemców wobec Żydów i [drugą] że Żydzi od 1939 roku byli prześladowani (…). Wczytanie się w źródła żydowskie obala ten mit. (…) Wystarczy wnikliwie poczytać „Dzienniki” Czerniakowa (…)”. Adam Czerniakow był przewodniczącym warszawskiego Judenratu i szefem Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Warszawie. W swoim „Dzienniku” zapisał pod datą majową 1941 roku: „dziś z rąk Niemców odebrałem nominację na burmistrza autonomii żydowskiej w Warszawie.” Dr Ewa Kurek wspomniała, że to zdanie postawiło przed nią szereg pytań oraz zmotywowało do wnikliwej lektury „Dzienników”, jak i innych źródeł żydowskich, w tym niebagatelną rolę odegrała też książka Hannah Arendt „Eichmann w Jerozolimie”. Nie bacząc na wytyczne Elie Wiesela, żydowskiego pisarza, noblisty, który w latach 80-tych stwierdził, że „na temat zagłady Żydów historycy nie mają już prawa prowadzić badań, że prowadzenie badań nad zagładą Żydów prowadzi do unicestwienia historiidr Ewa Kurek zajmuje się tymi badaniami od ok. 30 lat. Jak podkreśliła, Wieselowi prawdopodobnie chodziło o to, żeby tylko odpowiedni, pasujący Żydom obraz ich losów w czasie II wojny światowej przedstawiać światu i nic w tak sporządzonej historii ma się nie zmieniać.

Dlaczego strona żydowska kłamie, dlaczego strona żydowska robi wszystko, żeby to zafałszować, żeby to ukryć? By zrozumieć mentalność jakiegoś narodu, tak samo Żydów, trzeba sięgnąć do ich (…) tradycji wypływających z religii, z prawa.” Za jeden z przykładów takich odniesień, jak powiedziała dr Ewa Kurek, może posłużyć święto Purim upamiętniające ocalenie Żydów od zagłady w imperium perskim (Stary Testament, Księga Estery). Od 2,5 tysiąca lat każdego roku w synagogach rabin wykrzykuje o krzywdach Żydów zadanych im przez okrutnika Hamana, natomiast ostatni fragment o tym, że Żydzi doprowadzili do powieszenia Hamana i mordu tysięcy Persów rabin czyta szeptem, by nikt go nie usłyszał. Można to przełożyć na sposób postępowania Żydów względem cudzych grzechów (popełnionych czy niepopełnionych), o których trzeba krzyczeć na cały świat, o własnych jednak należy milczeć.

od red. – gorąco polecamy całość TUTAJ

Relacja: Ula i Michał KK.

Portret użytkownika Blogpress

 

Reklamy

One comment on “PRZEDSIĘBIORSTWO ZAKŁAMANIA, z którym mamy do czynienia od 70 lat – wieczór autorski dr Ewy Kurek

Możliwość komentowania jest wyłączona.