Instytut im. ks. Piotra Skargi

Piotr_Skarga-top
Od kilkunastu lat istnieje w Polsce coraz liczniejsze środowisko katolików świeckich, przywiązanych do Tradycji i konserwatywnych idei, takich jak tradycja, rodzina i własność. Uwagę i działalność tych ludzi skupia Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi – fundacja założona w Krakowie w 2001 roku przy Stowarzyszeniu Kultury Chrześcijańskiej dla usprawnienia jego działalności. Wśród działań Instytutu wymienić można m.in.: produkcję i kolportaż materiałów dotyczących ważnych spraw społecznych i religijnych, organizację spotkań, konferencji, szkoleń poruszających szeroką tematykę: społeczną, edukacyjną, ewangelizacyjną, polityczną, gospodarczą.

Patron

Patronem Instytutu jest Ks. Piotr Skarga – wielki obrońca Kościoła Katolickiego, który zasłynął jako niestrudzony kaznodzieja, autor najpoczytniejszych w polskiej literaturze „Żywotów świętych”, oraz wieszczych „Kazań sejmowych”. Do dziś nieoceniona jest jego rola jako czołowego przedstawiciela polskiej kontrreformacji, filantropa, który w trosce o dobro ojczyzny miał odwagę sprzeciwić się dominującym opiniom i napiętnować największe polskie przywary.(przeczytaj więcej)

Szokująca aktualność diagnoz ks. Skargi

Uważał, że królestwa upadają nie tylko na skutek wyroku Opatrzności ale też  ze względu na swoje „domowe choroby”. Prof. Grzegorz Kucharczyk – laureat nagrody im. ks. Piotra Skargi – dostrzega niezwykłą aktualność tez głoszonych przez największego polskiego kaznodzieję. Zobacz rozmowę PChTV z historykiem. 

Instytut księdza Piotra Skargi to dzieło katolików świeckich, budujących niezależny ośrodek opinii i edukacji w duchu chrześcijańskim, ufundowany na pracy i ofiarności jej wolontariuszy, pracowników i przede wszystkim darczyńców. Fundacja nie Instytut w swej przeszło dziesięcioletniej misji budzenia sumień Polaków przeprowadził dziesiątki akcji propagujących tradycyjne wartości chrześcijańskie, rodzinne i patriotyczne. Każdy rok działalności zdaje się potwierdzać słuszność obranej misji. Sukcesy prowadzonych kampanii są bezsprzecznym dowodem łaski i opatrzności Bożej udzielanej Instytutowi oraz wszystkim jego darczyńcom przez wstawiennictwo Matki Bożej. 

Bronią małżeństwa i rodziny

Rodzina to jedna z podstawowych wartości promowanych przez Instytut. W ramach licznych kampanii działacze Instytutu propagują wartości afirmujące życie, od poczęcia, aż do naturalnej śmierci. Popierają jako jedyny akceptowalny zdrowy model rodziny opartej na uświęconym związku kobiety i mężczyzny. Protestują przeciwko coraz bardziej nachalnej promocji homoseksualizmu, ideologii gender i tzw. związkom partnerskim.

Głoszą orędzie Matki Bożej Fatimskiej

Apostolat Fatimy to inicjatywa Instytutu im. ks. Piotra Skargi zapoczątkowana w 2003 roku, będąca formą modlitewnego i finansowego zaangażowania przyjaciół i dobrodziejów Instytutu w aktywne propagowanie orędzia Matki Bożej przekazanego przez nią światu w Fatimie w 1917 roku. Do grona Apostołów należą ludzie dobrej woli, których życzeniem jest wspieranie Instytutu w wydawaniu licznych publikacji na temat objawień fatimskich i prowadzeniu w całej Polsce, a nawet poza jej granicami, akcji informujących o orędziu Matki Bożej. Dzięki działaniom Instytutu do domów kilkuset tysięcy polskich rodzin trafiła znana w wielu krajach świata, bestsellerowa książka „Fatima – orędzie tragedii czy nadziei”.

Liczne kampanie Instytutu

Oprócz Orędzia Fatimskiego, Instytut księdza Piotra Skargi promuje inne formy katolickiej pobożności, m.in. modlitwę różańcową i książkę „Różaniec – ratunek dla świata” (z dołączonym różańcem) oraz kult Najświętszego Serca Pana Jezusa wraz z książką „W Nim złożyć wszelką nadzieję” i obrazem Bożego Serca. Wraz z książką Dar Maryi na trudne czasy rozesłano już ponad 525 tysięcy Cudownych Medalików, a w ramach akcji „Maryja Królową Rodzin” udało się Instytutowi w całej Polsce rozprowadzić ponad 750 000 pięknych wizerunków Matki Bożej Fatimskiej. Jednym z ostatnich przedsięwzięć Instytutu jest kampania dotycząca kultu Bożego Miłosierdzia, w ramach której wydano we współpracy z Wydawnictwem Diecezjalnym i Drukarnią w Sandomierzu książkę „Świadectwo Bożego Miłosierdzia”.

Niemal od początku istnienia Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi prowadzi pracę z młodzieżą. W tym celu powołano do życia dwie sekcje 

Ostatnia z wymienionych grup prowadziła udanie m.in. akcję „Nie wstydzę się Jezusa”, w ramach której ponad milion Polaków zamówiło brelok z krzyżem i cytatem z Ewangelii wg. św. Mateusza: „Kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem”.młodzieżowe: Sekcję Rycerską Lepanto, skupiającą młodszą młodzież męską, oraz Krucjatę Młodych, którą tworzą studenci w kilku ośrodkach akademickich Polski.

PCH24_logo

Dwumiesięcznik „Polonia Christiana” i portal PCh24.pl 

W marcu 2008 roku ukazał się pierwszy numer dwumiesięcznika „Polonia Christiana” – pisma skierowanego do intelektualnych elit prawicowej części polskiego społeczeństwa, zarazem pismo owe elity kształtującego. Redaktorem naczelnym dwumiesięcznika jest Sławomir Skiba, zastępcą redaktora naczelnego Piotr Doerre, zaś sekretarzem redakcji Roman Motoła. Na łamach pisma podejmowane są istotne tematy, w mediach tzw. głównego nurtu często nieobecne bądź ukazywane w fałszywym świetle. (przeczytaj więcej)

źródła: mall,  piotrskarga.pl , .pch24.pl

zob też:  pch24.pl u nas – TUTAJ

 

skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s