4 – Białoruś

Hołd Bohaterom wojny polsko-bolszewickiej. „Razem mimo granicy” – XIII Rajd Katyński w Lidzie.

12a27 sierpnia w Lidzie gościli uczestnicy Rajdu Katyńskiego.
We wtorek o 14:30 do Lidy przybył Rajd Katyński. Idea grupy motocyklistów-patriotów: upamiętnianie miejsc związanych ze zbrodnią, którą bolszewicy dokonali na polskich oficerach, ale także podróż dla odkrywania polskiej historii Kresów Wschodnich i ich obecnej polskości.

W ramach Rajdu przybyło 80 motocyklistów z Rzeczpospolitej. Skierowali się na cmentarz polskich żołnierzy i lotników aby oddać hołd Bohaterom którzy zginęli podczas wojny polsko-bolszewickiej. Byliśmy miło zaskoczeni kiedy zobaczyliśmy iż razem z Rajdem przyjechała prosto ze Skidla Pani Weronika Sebastianowicz – prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK i Łagierników na Białorusi.

To właśnie Pani kapitan zabrała głos na początku uroczystości. Chlebem witali motocyklistów przedstawiciele naszego społeczeństwa Polaków w Lidzie. Po krótkim przemówieniu cała grupa ruszyła w stronę Krzyża Katyńskiego, gdzie motocykliści zapalili znicze. Przemówienie wygłosił Aleksander Kołyszko – prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lidzkiej.

Na koniec wszyscy zgromadzili się pod pomnikiem polskich lotników, gdzie uczestnicy Rajdu również zapalili znicze oraz złożyli wieniec.

Na uroczystości obok działaczy TKPZL była obecna i aktywna polska młodzież z Lidy, która dzień wcześniej uporządkowała cmentarz.

Było to wspaniałe spotkanie, przypominające że mimo granicy jesteśmy jednym narodem. Chciałoby się aby rodacy z Rzeczpospolitej jak najczęściej odwiedzali nas tutaj na Grodzieńszczyźnie, w Lidzie. Bo polskość na Kresach to nie tylko historia, to wiele tysięcy żyjących Polaków!

                                                                            Lidzki

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Rajd Katyński zawitał do Weroniki Sebastianowicz

Uczestnicy XIII Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego podróżując po Białorusi, nie mogli nie spotkać się z polską bohaterką, byłą łączniczką oddziału Armii Krajowej, a obecnie prezes Stowarzyszenia Żołnierzy AK na Białorusi i członkini Zarządu Głównego , kpt. Weroniką Sebastianowicz ps. „Różyczka”.

Wspólne zdjęcie rajdowców z panią kapitan Weroniką Sebastianowicz na tle Orła Białego

Wspólne zdjęcie rajdowców z panią kapitan Weroniką Sebastianowicz na tle Orła Białego

Grupa uczestników rajdu na kilkunastu motocyklach na czele z Leszkiem Rysakiem, członkiem zarządu i sekretarzem Stowarzyszenia , postanowiła dzisiaj po odwiedzeniu Oszmiany i w drodze do Lidy odchylić się od wcześniej wyznaczonej trasy rajdu, aby odwiedzić w Skidlu panią kapitan.

Powitanie rajdowców przed domem pani Weroniki w Skidlu

Powitanie rajdowców przed domem pani Weroniki w Skidlu

 powitała motocyklistów przed swoim domem i zaprosiła do środka, aby pokazać swój domowy ołtarzyk i zrobić wspólne zdjęcie na tle widniejącego na ścianie pokoju gościnnego godła Rzeczypospolitej Polskiej. Wśród motocyklistów nie było takiego, kto nie poprosiłby o zrobienie mu zdjęcia z panią Weroniką jego własnym aparatem fotograficznym.

Pani Weronika na motocyklu z Leszkiem Rysakiem

Pani Weronika na motocyklu z Leszkiem Rysakiem

Po poczęstunku, przyszykowanym przez gospodynię „Kwasem Lidzkim”, rajdowcy podali pani Weronice zawczasu przygotowany na tę okazje hełm motocyklowy i zabrali ją ze sobą do Lidy, gdzie dzisiaj na cmentarzu katolickim odbyła się uroczysta modlitwa za poległych polskich żołnierzy.

Czołowy motocykl grupy rajdowców z panią Weroniką odjeżdża do Lidy

Czołowy motocykl grupy rajdowców z panią Weroniką odjeżdża do Lidy

Weronika Sebastianowicz pojechała na czele motocyklowej grupy wraz z jej kierownikiem Leszkiem Rysakiem.

stary_cmentarz_Lida

Młody patriota z Lidy kosi trawę na cmentarzu przy grobach polskich żołnierzy, fot.: polacygrodzienszczyzny.blogspot.com/

Do wizyty Rajdu Katyńskiego w Lidzie zawczasu przygotowała się miejscowa polska młodzież. Młodzi patrioci wczoraj sprzątali cmentarz katolicki, na którym są groby polskich zołnierzy.

Andrzej Pisalnik ze Skidla

skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s