Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński – KOMUNIKAT 2/13


rajd_logo300Już jutro, 3 kwietnia, o godz. 18:00 w TV TRWAM, a o 21:40 w Radiu Maryja – „Rozmowy Niedokończone” – spotkanie z motocyklistami, organizatorami X Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego im. Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego na Jasnej Górze.

W związku z zamieszaniem jakie już o dwóch lat wprowadza Pan Prezydent Częstochowy i z dezinformacją która dominuje na motocyklowych, internetowych forach dyskusyjnych, zachęcam kolegów motocyklistów do oglądania i telefonowania do studia. Odpowiemy na każde pytanie.

TREŚĆ KOMUNIKATU w formacie pdf

[dołączamy specjalny artykuł – WARTO ! – red.]

„Jesteśmy tu, gdzie powinniśmy być! To nasza Kolebka, nasze Miejsce!”

.

kliknij, żeby powiekszyć

kliknij, żeby powiększyć

Pielgrzymka motocyklistów na Jasną Górę

Już po raz dziesiąty polscy motocykliści zawierzą swoje życie, rodziny i Polskę – Królowej Polski, Matce Jasnogórskiej. X Zlot Gwiaździsty „Jasna Góra 2013” im. ks. Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego odbędzie się w dniach 13-14 kwietnia 2013 r. i znów w Częstochowie! „Współcześni ułani” chcą razem z Bogiem i Jego Matką rozpocząć nowy sezon motocyklowy!

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO…

W dniu 23 czerwca 2003 roku, jadąc motocyklem z Warszawy do Białegostoku, w okolicy wsi Wola Rasztowska, uległem ciężkiemu wypadkowi. Uderzyłem w wyjeżdżający z bocznej drogi (ul. Warszawska) samochód osobowy. Jechałem szybko. Nie spodziewałem się, że nadjeżdżający samochód się nie zatrzyma.

Pękła szklanka. Tyle zapamiętałem.

Obudziłem się w szpitalu. Po kilku dniach wróciła pamięć, a po tygodniu opuściłem szpital. Okazało się, że jestem mocno poobijany, ale w jednym kawałku, żadnych złamań. Z motocykla pozostała kupa złomu”- opowiada Wiktor Węgrzyn, prezes Stowarzyszenia Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, który corocznie organizuje Jasnogórski Zjazd Gwiaździsty.

W rozmowie z Księdzem Zdzisławem Peszkowskim powiedziałem, że jak tylko zacznę chodzić bez pomocy kul, pójdę piechotą na Jasną Górę, aby podziękować Jasnogórskiej Pani, Królowej Polski, za dar życia, bowiem nie można w sposób logiczny wytłumaczyć tego wypadku. Duża szybkość i praktycznie bez hamowania – wyjście z tego bez szwanku graniczy z cudem.

Ksiądz Peszkowski powiedział wówczas:

Pan Bóg coś od ciebie chce. Jedź motocyklem i weź ze sobą kolegów”.

Odpowiedziałem: „Ojcze, to może zrobimy zlot motocyklowy?”

Świetnie, zrób zlot” i tak w 2004 roku 25 kwietnia odbyła się pierwsza pielgrzymka „RADOSNE ROZPOCZĘCIE SEZONU MOTOCYKLOWEGO – ZLOT GWIAŹDZISTY „JASNA GÓRA 2004” – wspomina Wiktor Węgrzyn.

WIELKIE SERCE POLSKIEGO MOTOCYKLISTY

Rajd_JasnaG1a

W 2004 roku przyjechało około 70 motocyklistów. Była Msza Św., modlitwa w kaplicy cudownego Obrazu i poświęcenie motocykli. Pan Wiktor Węgrzyn złożył wówczas wotum dziękczynne Jasnogórskiej Pani – plakietę „za dar życia”, którą dziś można oglądać w Kaplicy Cudownego Obrazu. – Po Mszy Świętej ciągle lało. Wszystkie sale zajęte. Nie było gdzie usiąść, porozmawiać. Postaliśmy chwilę w milczeniu i pojechaliśmy do swoich domów. Już następnego dnia otrzymałem dziesiątki telefonów, maili – „… to spotkanie było niezwykłe, to musimy powtórzyć …” – relacjonuje organizator Wiktor Węgrzyn.

Rajd_JasnaG3

W kolejnych latach motocykli przybywało. W 2005 roku było 300 maszyn, potem 3.000, 15.000, 23.000, 25.000, 27.000 i wreszcie w 2011 r. u stóp Jasnogórskiej Pani stanęło aż 35.000 motocykli, które przywiozły 50.000 miłośników jednośladów. Należy dodać, że podczas Jasnogórskich pielgrzymek motocyklowych, nigdy nie było handlu i promocji politycznej. Takie było założenie jego pomysłodawców i organizatorów. Oprócz głównego celu Zlotu Gwiaździstego jakim jest powierzenie w opiekę Matki Bożej nowego sezonu motocyklowego, dodatkowo organizowana jest zbiórka pieniędzy dla Polaków, którzy pozostali na Kresach Rzeczypospolitej. W 2011 roku zebrano aż 115 tys. złotych! Za te pieniądze organizatorzy zakupili książki – polską klasykę, dzięki którym na Kresach powstało już kilka bibliotek. Ponadto pieniądze są przeznaczane na zakup zabawek, sprzętu sportowego, które trafiają do polskich harcerzy na Wschodzie oraz sierocińców.

Pierwszy z dziewięciu pomników bł. Jana Pawła II ufundowanych ze zbiórki podczas Zlotu Gwiaździstego na Jasnej Górze

Miory, Białoruś. Pierwszy z dziewięciu pomników bł. Jana Pawła II ufundowanych ze zbiórki podczas Zlotu Gwiaździstego na Jasnej Górze

Również z tych pieniędzy, motocykliści ufundowali już 9 pomników bł. Jana Pawła II – 3 stanęły na Białorusi i 6 na Ukrainie. – Te pomniki to wielki dar dla Kresowych Polaków. Żeby to zrozumieć i docenić, trzeba zobaczyć ich radość. Ja byłem i widziałem – opowiada organizator Wiktor Węgrzyn. – I to wszystko dokonało się bez pomocy mediów, nawet motocyklowych, pocztą „pantoflową”. Ot, jeden powiedział drugiemu, przyjeżdżaj jest fajnie – dodaje.

Co więcej, co roku polscy motocykliści przywożą zabawki, które później trafiają do dzieci z sierocińców w Polsce i na Kresach.

WICHRZYCIELE ZAWSZE SIĘ ZNAJDĄ…

Polscy motocykliści, przyjeżdżający do Częstochowy przez wiele lat dawali świadectwo nie tylko wielkiej pasji, ale przede wszystkim wiary, pokazali, że ich „szalone” motocyklowe serce – to serce WIELKIEGO POLSKIEGO PATRIOTY! Taka postawa, jak się okazuje nie koniecznie, przypadła do gustu nowym władzom miasta.

W 2012 roku Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy z ramienia SLD, podjął decyzję o organizacji w tym samym terminie komercyjnej imprezy motocyklowej, próbując tym samym zakłócić duchowy wymiar Motocyklowego Zjazdu Gwiaździstego. Prezes stowarzyszenia MMRK, w swojej korespondencji z władzami miasta Częstochowy wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenie, jakie niesie ze sobą organizacja równocześnie dwóch zjazdów motocyklowych w tym samym czasie i tym samym miejscu. – Sukces jasnogórskich spotkań motocyklowych – najliczniejszego zlotu motocyklowego w Europie – polega na tym, że różni się od innych. Nie ma komercji, alkoholu i gołych panienek. Organizowany pod pana patronatem bazar zmienia charakter zjazdu motocyklowego na Jasnej Górze. Czy zdaje sobie pan sprawę z możliwych konfliktów, do jakich może dojść, gdy spotkają się na zlocie dwie grupy motocyklowe nastawione do sobie niekoniecznie przyjaźnie? – czytamy w listach Wiktora Węgrzyna do prezydenta Matyjaszczyka.

Władze miasta nie zechciały jednak odpowiedzieć na korespondencję organizatora Jasnogórskich Zlotów, dlatego w 2012 roku motocykliści rozpoczęli sezon w Gietrzwałdzie. Tam oddali się w opiekę Matce Najświętszej i z jej błogosławieństwem ruszyli w świat, mając nadzieję, że w następnym roku uda się wrócić na Jasną Górę.

Jednak ubiegłoroczna prowokacja prezydenta Matyjaszczyka to nie finał sprawy. W tym roku władze miasta powołały stowarzyszenie „Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy”, w zarządzie którego widnieje nazwisko Janusza Jadczyka, bezpośredniego podwładnego Prezydenta Miasta. Jak wynika z dokumentów założycielskich, jest on sekretarzem i ideologiem owego stowarzyszenia. Już w pierwszym paragrafie Statutu nowego stowarzyszenia widnieje taki zapis: „§1. Stowarzyszenie Zwykłe „Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy”, zwane dalej Stowarzyszeniem Zwykłym jest organizacją działającą na podstawie prawa polskiego, na rzecz organizacji każdego roku w kwietniu w Częstochowie motocyklowego zjazdu gwiaździstego i imprez towarzyszących.” W tym miejscu należałoby zadać pytanie: czyż nie jest to celowe działanie, które ma sprowadzić religijne spotkanie motocyklistów do zwykłego bazaru? W ubiegłym roku, w ramach promocji nowej imprezy, władze miasta oferowały przyjeżdżającym miłośnikom jednośladów, 20% zniżki we wszystkich barach. Żadnemu myślącemu człowiekowi nie trzeba przypominać, że piwo i modlitwa nie idą w parze.

Ja się cieszę kiedy motocykliści się organizują, tylko nie rozumiem dlaczego uparli się robić swoje „zjazdy gwiaździste i imprezy towarzyszące” w dniach naszej pielgrzymki. Tak było w roku ubiegłym, kiedy musieliśmy przenieść naszą pielgrzymkę do Gietrzwałdu, tak jest w tym roku, kiedy zmuszeni jesteśmy naszą pielgrzymkę przenieść o tydzień wcześniej przed planowanym terminem – czytamy w komunikacie prezesa SMMRK Wiktora Węgrzyna. – Nasz Jasnogórski Zlot Gwiaździsty jest pielgrzymką katolików, dla których słowa: Bóg, Honor, Ojczyzna mają wartość. Przyjeżdżają do Pani Jasnogórskiej Królowej Polski, aby Jej zawierzyć swoje życie, prosić o bezpieczny sezon motocyklowy. Takie było życzenie naszego Patrona, Księdza Ułana Zdzisława Jastrzębiec Peszkowskiego. Ja Księdzu Peszkowskiemu danego słowa dotrzymam – tłumaczy dalej organizator jasnogórskich wyjazdów.

MOTOCYKLOWE ŚWIADECTWO WIARY 

Wypowiedzi uczestników VIII Gwiaździstego Zlotu Motocyklowego im. ks. Ułana Z.J. Peszkowskiego:

Rajd_Kat-swiadectwo_wiary

Życie motocyklisty dzieli się na pewne etapy, od sezonu, do sezonu motocyklowego. Chodzi o to, żeby ten sezon zacząć dobrze – od modlitwy, od rachunku sumienia, tak z czystym kontem.

– Chciałbym przeżyć ten sezon. Jeżdżę na motocyklu od trzech tygodni i jestem tu, bo chcę, by ten sezon dobrze skończył się dla mnie.

– Dlaczego przyjeżdża się do Matki Bożej? Żeby się oddać jej opiece! Do Matki Bożej przyjeżdża się, by oddać się jej opiece. Motocykliści – dusze rogate, rozpoczynają sezon, oddając się MB pod opiekę, ufają i proszą o to, żeby na wszelkich drogach Ona opiekowała się nimi.

– Z każdego roku na rok jest nas coraz więcej. Wydawało się to niemożliwe. W 2010 roku było 25 tys. maszyn 40 tys. ludzi, a dzisiaj [tj. w 2011 r. przyp. red.]? Dzisiaj padł kolejny rekord, mamy 30 tys. motocykli 50 tys. osób! Po prostu – rewelacja, ale to znaczy, że wszystkim nam blisko do Pana Boga! W naszych sercach jest Pan Bóg!

– Przyjeżdżamy tu, przede wszystkim podziękować za to, że mogliśmy tu przyjechać. Podziękować za wszystkie imprezy, które tylko dzięki Matce Boskiej i Bożej Opatrzności mogliśmy przeżyć. Dzisiaj jesteśmy tu… bo były chwile bardzo ciężkie i trudne i niebezpieczne, ale cało wyszliśmy z tego.

– Przyjeżdżamy, żeby tutaj się pomodlić i zawierzyć Matce Boskiej nasz sezon, naszą rodzinę i Polskę!

Tegoroczny jubileuszowy już X Zlot Gwiaździsty odbędzie się w Częstochowie. Motocykliści chcący wziąć udział w pielgrzymce zbierają się w niedzielę 14 kwietnia, na Górce Przeprośnej „od bladego świtu”. O godz. 10:00 wyruszy parada w kierunku Jasnogórskich Błoni. O godz. 12:00 odbędzie się Msza Święta. Namioty na Górce Przeprośnej można rozstawiać już w sobotę. W sobotę, 13 kwietnia, o godz. 18:00, w sali Ojca Kordeckiego odbędzie się spotkanie motocyklowe.

KRÓTKO O PATRONIE ZLOTU ks. Z. J. PESZKOWSKIM

Ks. Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski peszkowski4 archur. się w r. 1918 w Sanoku jako syn Zygmunta i Marii z Kudelskich. Gimnazjum i liceum ukończył w mieście rodzinnym, następnie podjął studia i służbę w Szkole Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. W trakcie kampanii wrześniowej, wzięty do niewoli przez Rosjan trafił do obozu w Kozielsku. Wiosną 1940 r. znalazł się w ostatnim transporcie polskich jeńców wiezionych stamtąd do Katynia. Wraz z tą grupą Polaków cudem uniknął strasznej śmierci. Potem, jako oficer Pułku Ułanów Krechowieckich w II Korpusie Armii Polskiej, przeszedł szlak wojenny przez Rosję, Iran, Palestynę, Irak, Egipt, Indie, Syrię, Liban, Włochy i Anglię.

W 1945 r. wyświęcony na kapłana. Studiował w Oxfordzie, w polskim seminarium w Orchard Lake, na Uniwersytecie Wisconsin, University of Detroit i Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Uzyskał stopień doktora filozofii i magistra teologii. Jako profesor teologii pastoralnej i literatury wykładał w Seminarium Św. Cyryla i Metodego, oraz w ST. Mary’s College.

Był prezesem Polish American Historical Association. Od 1970 r. prałat domowy Jego Świątobliwości Papieża Jana Pawła II. Duszpasterz młodzieży i licznych grup polonijnych. Naczelny Kapelan Związku Harcerstwa Polskiego poza Ojczyzną.

Opublikował ponad 100 pozycji z zakresu teologii, historii Polski, literatury, filozofii. Autor podręczników jęz. polskiego, a także modlitewników.

W ciągu całego swego życia ziemskiego niestrudzenie szerzył prawdę o Katyniu. W latach 90-tych wraz z przedstawicielami polskiej i rosyjskiej prokuratury uczestniczył w pracach ekshumacyjnych w Charkowie, Miednoje i Katyniu. Wieloletni Kapelan Rodzin Katyńskich. Przyjaciel, entuzjasta i opiekun duchowy Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego oraz Motocyklowego Zlotu Gwiaździstego na Jasnej Górze. Zmarł w opinii świętości w 2008 r. w Warszawie.

peszkowski2 rs

fot: lumalysz, archiwum domowe

peszkowski1 rs

fot: lumalysz, archiwum domowe

Notka biograficzna została sporządzona na podstawie książki autorstwa ks. Z. J. Peszkowskiego „…i ujrzałem doły śmierci”.

Po więcej szczegółów zapraszamy na oficjalną stronę Rajdu Katyńskiego:

www.rajdkatynski.com


KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Zobacz też reportaż TV Trwam z Gwiaździstego Zlotu Motocyklowego w 2009 r.

lumalysz

.