Prawda o Jedwabnem w filmie Wacława i Elżbiety Kujbidów


KujbidowieWacław i Elżbieta Kujbidowie, autorzy filmu „Jedwabne – Naoczni Świadkowie – Spisane Świadectwa – Pominięte Fakty” gościli 5 maja na prapremierze ich filmu o zbrodni w Jedwabnem w SDP na ul.Foksal w Warszawie. Spotkanie otworzył prezes SDP – red. Krzysztof Skowroński , dyskusję po nagrodzonym brawami filmie moderował red. Stefan Truszczyński.

Twórcy filmu poinformowali o odrzuceniu ich starań o upublicznienie wyników pierwszej, przerwanej ekshumacji w Jedwabnem przez IPN w Białymstoku

Po prezentacji filmu państwo Kujbidowie opowiadali o pilnej potrzebie odkłamania historii i obronie wizerunku Polski na świecie.

– Zaskoczyła mnie ogromna liczba ludzi. Choć spodziewaliśmy się zainteresowania tym tematem, ale zaskoczyło nas, że przed rozpoczęciem projekcji filmu zabrakło miejsc. To była nas wspaniała rzecz i bardzo za to dziękujemy – powiedziała Elżbieta Kujbida następnego dnia w wywiadzie w Radio Wnet. – Zapamiętam ten wieczór jako sukces. Przede wszystkim dziękuję licznie zgromadzonym dziennikarzom. Mam jednak też smutną refleksję. Wielu ludzi o znanych nazwiskach zostało o tym wydarzeniu powiadomionych i nie pojawili się, bo być może obawiali się, że zostaną zobaczeni w jakimś złym kontekście. Trochę mi przykro – powiedział Kujbida.

– W 2013 roku stworzyliśmy angielskojęzyczną wystawę Katyń-Smoleńsk, pokazującą ludziom w Ameryce, co to był Katyń, co się stało w Smoleńsku. Wtedy w Nowym Jorku podszedł do mnie człowiek i powiedział, że zna naocznego świadka z Jedwabnego. Była to pani Hieronima Wilczewska. I tak to się zaczęło. Pierwszy wywiad, potem zgłosiła się córka pana Boczkowskiego i powiedziała, że pani Wilczewska nie jest jedynym świadkiem – opowiadał Wacław Kujbida.

– Musimy znaleźć możliwości przetłumaczenia tego filmu na angielski. Zwracamy się do ludzi dobrej woli. Musimy odkłamać historię, która jest zakłamywana przez ludzi, którzy wykładają na uniwersytetach zagranicznych – powiedziała Elżbieta Kujbida. – Szukamy sponsora, który pomógłby nam w realizacji produkcji filmu w wersji angielskiej. – dodał jej mąż.

Kujbida zapowiedziała, że wraz z mężem nie porzucą tego tematu. To nie jest kwestia tylko artykułów w „New York Times” czy w innych gazetach. To jest zakodowane w szkołach, na uniwersytetach. Polacy automatycznie są narodem morderców – stwierdził Wacław Kujbida.
Małżeństwo chce, by ich film trafił do telewizji w Polsce. Niestety w Polsce nie ma teraz zainteresowania. Chociaż powinna być dobra zmiana również w Telewizji Polskiej. Chcemy z tym trafić do szkół i by ten film był wyświetlany we wszystkich placówkach dyplomatycznych na świecie – dodała jego żona.

za wpolityce.pl, solidarni2010.pl

.

Reklamy

One comment on “Prawda o Jedwabnem w filmie Wacława i Elżbiety Kujbidów

  1. Prawda o Jedwabnem jest znana od dawna nam Polakom po AKowcom. Ale jak wiadomo propaganda sowiecka w Polsce tak bardzo zniewoliła polskie umysły, zastraszyła nową powojenną elitę, że trudno jest się dziwić. Często rozmawiam z ludźmi wykształconymi w powojennych, socjalistycznych uczelniach i mówiąc im o prawdziwej historii Polski – otwieram im oczy na prawdę.

Możliwość komentowania jest wyłączona.