Pułkowniku Łupaszka – Wiernie iść będziemy twoim śladem!


zygmunt-szendzielarz_m8 lutego 1951 roku, komunistyczni oprawcy zamordowali majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, jednego z najwybitniejszych oficerów Wojska Polskiego i Armii Krajowej, dowódcę 5 Brygady Wołyńskiej AK, dwukrotnego kawalera orderu Virtuti Militari.

Major „Łupaszka” został aresztowany przez UB 30 czerwca 1948 r. w Osielcu na Podhalu i po ciężkim śledztwie, 2 listopada 1950 r. skazany przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie, pod przewodnictwem sędziego mordercy, Mieczysława Widaja na 18-krotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w więzieniu na Rakowieckiej – strzałem w tył głowy.


UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE BOHATERA NIEZŁOMNEGO- MAJORA ZYGMUNTA SZENDZIELARZA „ŁUPASZKI”

Msza żałobna odbędzie się 24 kwietnia o godz. 14:30 w kościele pw. św. Karola Boromeusza, przy ul. Powązkowskiej 14 w Warszawie. Następnie szczątki naszego bohatera narodowego zostaną odprowadzone do rodzinnego grobu na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Pogrzeb będzie miał charakter państwowy i wojskowy, z udziałem prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, oraz kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej – organizatora uroczystości.

Wreszcie, po 65 latach od zamordowania go przez komunistów (uśmiercony strzałem w potylicę 8 lutego 1951 r. w katowni bezpieki przy ul. Rakowieckiej), oraz po wydobyciu go w 2013 r. z bezimiennego dołu na „Łączce” Powązek Wojskowych przez ekipę naukowców prof. Krzysztofa Szwagrzyka, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” spocznie we własnym grobie.

Symboliczny grób Zygmunta Szendzielarza znajduje się w Panteonie – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Śp. ppłk Zygmunt Szendzielarz spocznie w grobie na Powązkach Wojskowych, obok zmarłej w 2012 r. córki, Barbary Szendzielarz.

24 kwietnia musimy być wszyscy, żeby pożegnać wybitnego Polaka, patriotę, dowódcę dwóch konspiracji – antyniemieckiej i antysowieckiej, Żołnierza Niezłomnego.

Cześć i chwała bohaterowi!


Tak zginął najbardziej znany z Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego w Polsce.

Wraz z nim zamordowano trzech innych oficerów wileńskiej Armii Krajowej: ppłk Antoniego Olechnowicza ps. „Pohorecki”. Ppor. Lucjana Minkiewicz ps. „Wiktor” i kpt. Henryka Borowego „Trzmiel”.

Ich ciała posypano wapnem i wdeptano w ziemię w nieznanym do niedawna miejscu na warszawskich Powązkach.

W czwartek, 8 lutego 1951 r. kat wywołał z celi majora „Łupaszkę”. Za chwilę miał się znaleźć na schodach krwawej mokotowskiej piwnicy. Wszystkie piwnice są do siebie podobne, więc mokotowska pewnie nie różniła się zbytnio od tej w Twerze, w siedzibie NKWD przy ul. Sowieckiej 5, gdzie w kwietniu i w maju 1940 r. na polskich majorów czekał w gumowym fartuchu i z naganem w łapie major NKWD Błochin. Jak się nazywał morderca z Mokotowa, który tego dnia „pełnił służbę” i przyłożył majorowi „Łupaszce” nagana do karku? Nie wiemy, są tylko przypuszczenia, ale to nie ważne, bo i on, i Błochin to dzieci tego samego diabła. A propos dzieci: pewnie je dobrze wykształcił, bo miały dużo dodatkowych punktów na egzaminach wstępnych. Może te dzieci i ich dzieci są teraz sędziami albo prokuratorami? Pewnie ojciec miał w tej branży znajomości. Major powiedziałby na to wszystko tak, jak zwykł mawiać w podobnych okolicznościach: „Kat z nimi !”. Zanim wyszedł ze zbiorowej celi, stanął przez chwilę nieruchomo, popatrzył po raz ostatni na swoich towarzyszy niedoli i – jak relacjonował potem najmłodszy więzień z celi, o pseudonimie „Młodzik” – powiedział głośno: „Czołem, Panowie !”

Piotr Świerczyński

Wybitnego dowódcę wspominają jego podkomendni Józef Rusak i Józef Ejsmont

http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/308846,Zygmunt-Szendzielarz-zamordowany-przez-bezpieke

W materiale wideo szokujące nagranie z procesu mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Z archiwum IPN:
Łupaszko przed sądem
Wiernie iść – De Press

źródło: solidarni2010.pl

Reklamy