Zdjęcie częstującej pielgrzymów Pani Aleksandry skradło nasze serca … i NASZEJ Pary Prezydenckiej!!


Polacy-PolakomPomysł akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” powstał w 2014 roku w trakcie XXIV Międzynarodowej Pielgrzymki Piesza Suwałki – Wilno, która rozpoczęła się 15 lipca o godz. 7.00 Mszą św. w Parafii Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach. Około 800 pielgrzymów podzielonych na siedem grup przez dziesięć dni, w palącym słońcu, kroczyło do Maryi Pani Ostrobramskiej.  Organizatorem był ks. Jarosław Wąsowicz SDB – polski ksiądz katolicki (salezjanin), historyk i publicysta, działacz Federacji Młodzieży Walczącej.

Na terenach Wileńszczyzny pielgrzymi spotykali żyjących tam Polaków, którzy witali ich kwiatami oraz częstowali wszystkim co mogli ofiarować. Całą pielgrzymkę zakończyła 24 lipca uroczysta Msza św. przed obrazem Matki Bożej w Wilnie.

W pielgrzymce szła także grupa ze Szczecina, w której był Wojciech Wożniak. W miejscowości Turgiele (Turgeliai – około 30 km od Wilna), spotkał na swojej drodze starszą Panią, która witała pielgrzymów i częstowała kanapkami z plasterkami wędliny i pomidorami oraz marchewkami. Ze zdjęcia, które wykonał Pani Aleksandrze Wojtek zrodził się plan pomocy naszym Rodakom na Litwie.

historia

Zdjęcie Pani Aleksandry, która częstowała pielgrzymów m.in. marchewkami skradło nasze serca.

Pierwszym krokiem akcji było odnalezienie Pani Aleksandry. Grupa ludzi z Przecławia przygotowała paczkę, z którą Wojciech Woźniak wraz ze swoim tatą Zygmuntem pojechał w listopadzie do Turgieli. Po pokonaniu ponad 1000 km udało się osiągnąć cel i odnaleźć niesamowitą osobę, która okazała pielgrzymom wielkie serce, panią Aleksandrę, która nie kryła wzruszenia i radości.

Wzniosłą akcję młodych Polaków wspiera Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.

W ubiegłym roku dzięki świątecznej zbiórce zapasów żywności pt. „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” udało się zebrać ponad 6 ton darów w 4 tygodnie. Zebrano ponadto 34 tys. złotych. Na Litwę pojechało 400 paczek.

W tym roku w ramach oficjalnego wsparcia Para Prezydencka przygotowała specjalną paczkę dla naszych rodaków na Wileńszczyźnie.

Nazwa akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” nawiązuje do poświęcenia Polsce, pamięci naszych korzeni,  pielęgnowaniu tradycji i narodowego dziedzictwa. Jesteśmy wdzięczni naszym Rodakom na Kresach za rozpowszechnianie polskiej mowy, za utrwalanie historii, za trud życia. Naszą akcją oddajemy hołd Rodakom, tym którzy od pokoleń wiernie przestrzegają maksymy „Bóg, Honor, Ojczyzna”. To hołd dla naszych współczesnych Bohaterów zachowujących Polskość w najczystszej postaci   – piszą organizatorzy pomocy na stronie rodakomnakresach.pl.

Para Prezydencka

Zobacz też:

12376612_574110982754678_7372606221880551854_n

Strona na FB

zobacz też: ,Para-prezydencka-przygotowala-paczke-dla-Polakow-na-Kresach

źródła: wpolityce.pl , rodakomnakresach.pl , telewizjarepublika.pl

Reklamy