Miesięcznica Smoleńska z honorową asystą wojskową – relacje


img_9218m_23676251265_o„Już niedługo w tym miejscu, gdzie stał krzyż, stanie tablica, która będzie to miejsce i ten krzyż upamiętniała. To wola pana prezydenta Rzeczypospolitej i to pierwszy bardzo ważny krok w stronę upamiętnienia” – mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński w czasie obchodów kolejnej miesięcznicy katastrofy samolotu z polską delegacją, która zmierzała do Katynia pod Smoleńskiem. 

W grudniowy wieczór, w kolejną miesięcznicę tragedii z 10 kwietnia 2010 roku, w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jana Chrzciciela została odprawiona msza św. w intencji Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz wszystkich ofiar katastrofy. Wzięły w niej udział rodziny członków delegacji poległej pod Smoleńskiej, parlamentarzyści, członkowie rządu, przyjechali górnicy z kopalni Mysłowice-Wesoła.

Po raz pierwszy, zarówno w czasie liturgii, jak i podczas Apelu Pamięci przed Pałacem Prezydenckim, obecny był poczet sztandarowy Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

Wiernych zgromadzonych w świątyni powitał proboszcz, ks. Bogdan Bartołd. Liturgię odprawiło kilkunastu księży pod przewodnictwem ks. infułata Jana Sikorskiego, honorowego kapelana „Solidarności” regionu Mazowsze.

Homilię wygłosił ks. prałat Wojciech Bartkowicz, rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownym w Warszawie. (…)

Homilia – wideo

Fragmenty mszy św. – wideo

Po mszy św. z placu Zamkowego wyruszył Marsz Pamięci, który przeszedł Krakowskim Przedmieściem. Uczestniczyli nieśli znicze i biało-czerwone flagi.

Przed Pałacem Prezydenckim po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego do zebranych przemówił prezes Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński.

 

Kolejna miesięcznica, ostatnia już w tym roku, a to już szósty rok, gdy te miesięcznice obchodzimy. Ale przez wiele miesięcy, lat budowaliśmy tutaj nadzieję, przeświadczenie, że kiedyś przyjdzie taki moment, w którym będziemy mogli powiedzieć, że te zadania, które postawiliśmy sobie, będą spełnione i krok po kroku zbliżaliśmy się do tego. Ale dzisiaj te kroki są już coraz dłuższe. Jesteśmy naprawdę blisko tego momentu, w którym zacznie być wyjaśniana sprawa katastrofy smoleńskiej. Jesteśmy – jestem o tym też przekonany – blisko momentu w, którym zostaną uczczeni ci, którzy zginęli. (…)

13 grudnia, czyli za trzy dni – w niedzielę – ruszymy jak zwykle w marszu, który będzie upamiętniał tamten straszny dzień 13 grudnia 1981 roku, ale który jednocześnie będzie wyrażał naszą wolę doprowadzenia tej drogi – drogi do sprawiedliwej, silnej, zasobnej Rzeczypospolitej – do końca. (…) Przyjdźmy na ten marsz – powiedzmy Polsce, że ci którzy dziś chcą nas oszukać, chcą oszukać Polaków, nie znajdą poparcia, a ci którzy chcą dobra Rzeczypospolitej to poparcie znajdą i zwyciężą.

Poseł Anita Czerwińska, dotychczasowy organizator smoleńskich marszów pamięci, honorowy członek warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” odczytała apel, który towarzyszy obchodom tragedii smoleńskiej w całej Polsce i za granicą (…)

Marsz i Apel Pamięci – wideo:

Na zakończenie uroczystości modlitwę poprowadził ks. Zdzisław Tokarczyk, a zgromadzeni odśpiewali pieśń „Boże coś Polskę”.

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Polecamy pełną relację tutaj: blogpress.pl

Polecamy również:

http://solidarni2010.pl/32306-68-miesiecznica-smolenska—fotorelacja.html

http://wpolityce.pl/smolensk/274692-jaroslaw-kaczynski-jestem-przekonany-ze-wkrotce-zostana-uczczeni-ci-ktorzy-zgineli-ze-stanie-tutaj-pomnik-lecha-kaczynskiego-taka-jest-wola-prezydenta

Zobacz też:

https://ewastankiewicz.wordpress.com/2015/12/13/ks-malkowski-zbrodnia-na-ks-jerzym-ma-scisly-zwiazek-ze-zbrodnia-smolenska/

 

Reklamy

2 comments on “Miesięcznica Smoleńska z honorową asystą wojskową – relacje

  1. Katastrofa smoleńska w zasadzie przypieczętowała śmierć Jana Pawła II Wielkiego Polskiego Króla. Mam nadzieję że polska młodzież się zaangażuje w sprawę polską znów ale potrzebne jest jakieś piękne centrum po zachodniej stronie miasta. Polskie muzeum z biblioteką no ale na to potrzeba kasy i wielkeij integracji. Wielkim istorycznym błędem Jarosława Kaczyńskiego jest pomijanie Ryszarda Kaczorowkiego jako prezydenta polski w obchodach smoleńskich. Jest to niesłchanie wulgarne i jednocześnie dzieli historycznie nową okrągłostołową Polskę od wolnej międzywojennej. To jest naprawdę wielki błąd. Aby walczyć o obraz naszą Ojczyznę potrzebni są wszyscy Polacy.

  2. oan jaroslaw kaczyński nie ma prawa zawłaszczać sobie trej daty tylko dla spacerw pis-u, jest to bardzo żle zredagowane, To zaproszenie nie łączy ale dzieli.
    Katastrofa smoleńska w zasadzie przypieczętowała śmierć Jana Pawła II Wielkiego Polskiego Króla. Mam nadzieję że polska młodzież się zaangażuje w sprawę polską znów ale potrzebne jest jakieś piękne centrum po zachodniej stronie miasta. Polskie muzeum z biblioteką no ale na to potrzeba kasy i wielkeij integracji. Wielkim istorycznym błędem Jarosława Kaczyńskiego jest pomijanie Ryszarda Kaczorowkiego jako prezydenta polski w obchodach smoleńskich. Jest to niesłchanie wulgarne i jednocześnie dzieli historycznie nową okrągłostołową Polskę od wolnej międzywojennej. To jest naprawdę wielki błąd. Aby walczyć o obraz naszej Ojczyzny potrzebni są wszyscy Polacy.

    Ale jest to ważny moment i należy poprzeć Prezydentw Dudę choć ma kiepskich prawników którzy ne pofatygowali się na bierząco informować i przypominać Polakom o elementach wielkiej korupcji zawartych w tzw ustawie z czerwca 2015.
    POpieram próbę PAD reformy kraju choć jego oddziały są kiepskie. Polacy s coraz bardziej zniesmaczeni. Ostrzegam przed majdanem organizowanym pełzającym. Musimy podpisać milionowe poparcie w sprawie usunięcia skorumpowanych urzędników z TK. Ale jest robiona coraz większa wrzawa i burfel i grupy interesu ubujaj interesy jak za dawnych lat a Polaczki głupaczki jak są biedni tak są. Papierowi. frankowicze muszą otrzymać konkretną pomoc to jest kradzież w biały dzień.

Możliwość komentowania jest wyłączona.