„Sowiecki sąd do Sowieckiego Sojuza”. Demonstracja ws. odwołania sędziów Trybunału Konstytucyjnego


tk_40_2_1_1Protest inicjowany przez Stowarzyszenie Solidarni 2010 oraz warszawski Klub „Gazety Polskiej” oraz  odbędzie się w najbliższą środę, 2 grudnia, od godz. 11.00 (UWAGA – wcześniej podano godz. 9.00) przed Sejmem, oraz w dniu 3 grudnia od godz. 8.00 przed Trybunałem Konstytucyjnym..
Podajemy godziny protestu:
2 grudnia: godz.11-14, Sejm, ul. Wiejska 4/6/8
3 grudnia: godz.8-21, Siedziba Trybunału Konstytucyjnego, al. Szucha 12a

Prosimy o powiadomienie zaprzyjaźnionych środowisk do zorganizowaniu się w systemie rotacyjnym na czas trwania całego zgromadzenia (manifestujemy od godz. 8 do godz.21).  Zabieramy banery, plakaty, transparenty, flagi itp.
—————————————————————————————————————————–
W środę, 2 grudnia, protestujący pod Sejmem, będą się domagać dymisji sędziów Trybunału Konstytucyjnego, którzy jak komentuje dziennikarka i inicjatorka akcji Ewa Stankiewicz „wbrew prawu napisali ustawę w swojej sprawie, w konsekwencji poszerzając swoją władzę, czym przygotowali grunt pod obalenie demokratycznie wybranych władz”. 

W tym tygodniu, w środę w nocy, Sejm przegłosował uchwały Prawa i Sprawiedliwości unieważniające wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, których wedle projektu PO wybrał Sejm pod koniec poprzedniej kadencji. Posłowie głosowali ws. pięciu uchwał w sprawie stwierdzenia braku mocy prawnej uchwał Sejmu RP z dnia 8 października 2015 roku ws. wyboru sędziów TK. Wszystkie uchwały zostały przegłosowane i tym samym unieważniono wybór pięciu sędziów, których dokonała większość PO-PSL pod koniec poprzedniej kadencji Sejmu.
W momencie głosowanie posłowie PO opuścili salę obrad i nie uczestniczyli w głosowaniu

8 października poprzedni Sejm wybrał pięciu nowych sędziów TK – przeciw czemu było PiS. Kadencja trojga sędziów Trybunału skończyła się 6 listopada – czyli w trakcie kadencji poprzedniej Izby; w ich miejsce Sejm wybrał Romana Hausera, Andrzeja Jakubeckiego i Krzysztofa Ślebzaka. 2 i 8 grudnia kończy się dwojga następnych, których miejsca mieli zająć Bronisław Sitek i Andrzej Sokala. Prezydent dotychczas nie zaprzysiągł trzech nowych sędziów – bez czego nie mogą orzekać. Ustawą o TK, na mocy której wybrani zostali sędziowie, sam Trybunał ma się zająć 3 grudnia.

3 grudnia 2015 r. odbędzie się rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawie z wniosku grupy posłów na Sejm, sygn. akt K 34/15; początek rozprawy – godz. 9:00. Również zapraszamy wszystkich chętnych (Trybunał Konstytucyjny – aleja Jana Chrystiana Szucha 12A).

Trybunał ma być sędzią we własnej sprawie! ZAPROTESTUJMY!

źródła: telewizjarepublika.pl, solidarni2010.pl

Reklamy

3 comments on “„Sowiecki sąd do Sowieckiego Sojuza”. Demonstracja ws. odwołania sędziów Trybunału Konstytucyjnego

  1. Prawo, które odbiera obywatelom ich władzę (suwerenność) nad państwem to bezprawie.
    Państwo demokratyczne ma suwerena i nie jest nim prawo lecz ogół obywateli. Sejm ma w imieniu suwerena ustanawiać prawa. Prawo, które odbiera obywatelom ich władzę (suwerenność) nad państwem to bezprawie.
    Sądy i sędziowie zgodnie z logika trójpodziału władz powinni wykonywać prawo a nie tworzyć je. Możliwość odrzucania przez TK w praktyce każdego prawa stanowionego w parlamencie jest wpływaniem na kształt prawa .

Możliwość komentowania jest wyłączona.