Najstraszliwsza tragedia niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej


564f2a04c4d16_oWyjaśnienie katastrofy smoleńskiej jest najwyższym wyzwaniem i honorem Wojska Polskiego i państwa polskiego – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podczas promocji oficerskiej w „Szkole Orląt” w Dęblinie.

Macierewicz w Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie uczestniczył w promocji 85 absolwentów wojskowych szkół na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. W przemówieniu szef MON nawiązał do katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem w 2010 r., którą nazwał „najstraszliwszą tragedią niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej”.

Wyjaśnienie tej tragedii jest najwyższym wyzwaniem i honorem Wojska Polskiego, państwa polskiego, a także was, uczniów i żołnierzy Szkoły Orląt. To próba, przez którą wszyscy muszą przejść — powiedział.

Zwracając się do nowo mianowanych podporuczników Macierewicz podkreślił, że gotowość do poświęcenia życia, której może wymagać ojczyzna, to najtrudniejsza i najwyższa próba, ale to tylko część wyzwań, jakie przed nimi stoją.

Macie dla ojczyzny pracować, macie przygotowywać siebie i innych do walki, do obrony, ale macie też ojczyznę bronić i bronić honoru ojczyzny na co dzień. (…) To znaczy także nigdy nie ustąpić, wówczas, gdy godność ojczyzny może być naruszana, poniewierana, gdy godność ojczyzny bywa stawiana pod znakiem zapytania — mówił minister.

Szef MON powiedział, że szkoła w Dęblinie i jej władze potrafiły temu sprostać.

Chcę podziękować wam, ale przede wszystkim panu gen. Janowi Rajchelowi (komendant WSOSP), za to, że, gdy było poniewierane imię Wojska Polskiego w osobie gen. Błasika, gdy było poniewierane imię Wojska Polskiego w osobach waszych braci pilotów, którzy polegli nad Smoleńskiem, on potrafił stanąć w ich obronie. On potrafił wraz z całą waszą szkołą wystawić tablicę honorową poświęconą temu, który bronił prezydenta Rzeczypospolitej, generałowi Błasikowi — powiedział Macierewicz.

Po uroczystej promocji minister złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą dowódcę Sił Powietrznych, komendanta „Szkoły Orląt” gen. Andrzeja Błasika, który zginął w katastrofie smoleńskiej.

zdjęcia: kazimierzdolny.naszemiasto.pl

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

Mianowanie na stopień podporucznika otrzymało w piątek 74 absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, w tym 16 kobiet. Wśród nich 46 osób to absolwenci 5-letnich studiów w „Szkole Orląt”, a 32 osoby (w tym dwie kobiety) to żołnierze zawodowi, którzy ukończyli w Dęblinie półroczny kurs dla oficerów. Podporucznikami zostało też 11 podchorążych – absolwentów Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Wśród nich są dwie kobiety. Aktu promowania dokonał szef Sztabu Generalnego gen. Mieczysław Gocuł.

Piątkowa promocja oficerska była 119. promocją absolwentów w dęblińskiej „Szkole Orląt”, która świętuje w tym roku 90-lecie swego istnienia

więcej: wpolityce.pl

Reklamy

4 comments on “Najstraszliwsza tragedia niepodległej Rzeczypospolitej Polskiej

  1. A prywatnie jak patrzę na naszą pięknąmłodzież to aż serce ściska z dumy, kalą wspaniałą mamy młodzież. Tylko trzymać za nich kciuki. Może przyjdzie czas że będziemy mieli naprawdę kogoś z głową w polskiej armii.

  2. Ja się obawiam wielu wielkich trudności w doprowadzeniu te sprawy do końca. Natomiast zbulwersowała mnie do żywej skóry sprawa zatrudnienia w mon-ie maturzysty z New Jersey o cudoziemskim nazwisku jako dziecka tzw. Polakw patriow na etacie doradcy, to jest normalnie skandal. Nie przyszło dogłowy panu Macierewiczowi zatrudnienia w swoim ministerstwie wnuka wielkiego Bohatera Rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny która do dzisiaj poszukuje zwłok rotmistrza. Jestem totalnie zszokowana i zaskoczona i powiem totalnie zawiedziona. AM w moich oczach z tym kitem o zdalnie stetrowanym żydowskim chłopcu zatrudnionym w wyjatkowo ważnej , najważniejszym sektorze Polski, która ma ambicję być niezależnym krajem w tak ciężkich warunkach jest stwarzanie podwalin pod jakąś katastrofę. Mnie takie postępowanie i cakowity brak odpowiedzialności wręcz przeraża. Czy ten człowiek jest odpowiedzialnu aby znajdować się w tym miejscu. Oburzaliśmy się na zatrudnienie córki ministra rostowskiego w msz, pomimo że miała skończone studia oraz staż podyolomowy ba w samej Moskwie. Ja powiem wyrażnie to jest wielki skandal !!!!!!

  3. Ten dzień w końcu nadszedł ! Czekaliśmy od lipcowo – sierpniowo – wrześniowych 1980 r. strajków. Mamy rząd Prawa i Sprawiedliwości, obecny minister na właściwym miejscu. Nastąpił przewidywany wściekły atak rezydentury w i rodzimej agentury, co było do przewidzenia, im więcej wściekły tym Polacy wiedzą, że bardzo dobrze wybrali.
    Konieczna jest nowa Konstytucja.

    Śmierć Europie pod rządami lewactwa. My, na szczęście zdążyliśmy o czasie. Odbudowa IV Rzeczypospolitej potrwa co najmniej jedno pokolenie, 30. lat. Mamy tyle czasu? Czy młode pokolenie gotowe do wyrzeczenia się dalszej biedy?

Możliwość komentowania jest wyłączona.