Agnieszka Radwańska: „Bo jestem Polką!”


Radwańska

foto: FB

Rozstawiona z „piątką” Agnieszka Radwańska pokonała czeską tenisistkę Petrę Kvitovą (4.) 6:2, 4:6, 6:3 w finale turnieju WTA Finals w Singapurze. Polka po raz pierwszy w karierze wygrała kończącą sezon imprezę masters.

Niedzielny pojedynek w Singapurze trwał dwie godziny i pięć minut. „Mecz był ciężki. Zagrała bardzo dobrze, miała świeższą głowę od Kvitovej, popełniła mało błędów niewymuszonych i to było kluczem” – komentował po meczu ojciec tenisistki Robert Radwański.

WTA Finals to najbardziej prestiżowa impreza, w której triumfowała krakowianka. Oprócz tego podopieczna Tomasza Wiktorowskiego ma w dorobku zwycięstwo w 16 turniejach cyklu WTA.

Polka po raz siódmy startowała w mastersie. Dwukrotnie – w 2012 roku i w poprzednim sezonie – dotarła do półfinału turnieju nazywanego wcześniej WTA Championships, co było dotychczas jej najlepszym osiągnięciem w tych zawodach. Kvitova była najlepsza cztery lata temu. 

Radość z wygranej Agnieszki Radwańskiej na Twitterze wyraził Andrzej Duda. Prezydent podziękował tenisistce i złożył jej serdeczne gratulacje pisząc, że „dała radę”.
Duda_Radwanska

źródło: wPolityce.pl

Agnieszka Radwanska vs Petra Kvitova – Final – WTA Singapore 2015


Przy tej okazji przypominamy naszą ciągle aktualną notkę sprzed lat – red.

a_radwanska_pekin2

Foto: radwanskie.net

Agnieszka Radwańska, mimo  propozycji, nigdy nie brała pod uwagę startów dla innego kraju.

„Jestem Polką i jestem z tego dumna” – mówi o sobie

[ wczorajszy komentarz  na FaceBooku:

„Mecz z Izraelem w grupie C Grupy I Strefy Euroafrykańskiej zakończył się zwycięstwem Polski 2:1, o czym zadecydował wygrany przez Agnieszkę i Ulę debel. Siostry Radwańskie ograły w nim gospodynie Julię Glushko i Shahar. .Siostry Radwańskie podczas meczu były lżone przez izraelskich kibiców. „Katolickie suki ” to tylko jedna z obelg skandowanych przez izraelskich pasjonatów tenisa.”

Warto tu przypomnieć postawę sióstr Radwańskich, choćby opisywaną w  notce, jaka przed rokiem ukazała się na zaprzyjaźnionym portalu ]

Swego czasu, myśląc m.in. o pani Ewie Stankiewicz  pisałem w mojej ulubionej notce: „Czy odważny jest ten, który się nie boi, czy ten, który się boi, ale jednak stawia czoła i walczy?

Nie znałem wtedy sentencji Ambrose Redmoon: „Odwaga nie polega na nieodczuwaniu strachu, lecz na uznaniu, że coś jest ważniejsze niż lęk”

Okazało się, że jest to jeden z ulubionych aforyzmów sióstr Radwańskich

I można tylko westchnąć – jakże celnie ten cytat ilustruje postawę dzielnych, odważnych Polek – takich jak np. śp. Anna Walentynowicz, Anita Gargas, Dorota Kania, Zuzanna Kurtyka, Ewa Błasik, Ewa Kochanowska, Joanna Lichocka, Ewa Stankiewicz … lista jest długa, wymieniam tylko najpopularniejsze nazwiska … i w końcu – jak Agnieszka i Urszula Radwańska.

„W końcu” – bo to o nich, o naszych świetnych tenisistkach jest niniejsza notka.

Pan Piotr Radwański, były zawodnik, ojciec i trener zawodniczek mówi:

„Patriotyzm to jest słowo niemodne, ale bycie patriotą nie przeszkadza w biznesie czy sporcie wyczynowym. To wręcz pomaga w osiąganiu wyników sportowych, bo dostarcza większej motywacji. Rodzina Radwańskich nie wstydzi się godła czy biało-czerwonej flagi. My się tym afiszujemy”

„Gdy Agnieszka i Ula miały pójść do szkoły, wróciliśmy do Polski. Wiedziałem, że powinienem wychować córki na Polki, na polskie sportsmenki, a nie niemieckie czy amerykańskie.”

Przypominam sobie akcję pod Krzyżem Pamięci. Jeden z aktorów wypowiedział się publicznie i zrobiła się wrzawa. Salon był oburzony. Czy aktorom nie wolno się wypowiadać? Czy nie wolno się wypowiadać księżom? Sportowcom też nie wolno? Uważam, że każdy ma do tego prawo”

Tutaj warto kolejny, ulubiony sióstr Radwańskich cytat podać : „Aby zło zatriumfowało, wystarczy, aby prawi ludzie nic nie robili” /Edmund Burk/

Prawi ludzie powinni nie tylko solidnie pracować, ale również „dla kogo i po co” pamiętać. W sytuacji sióstr Radwańskich nie ma najmniejszych wątpliwości, że dla Polski, „po to”, żeby narodowego, patriotycznego ducha nam wszystkim dodawać. Jakże mało mamy ludzi sukcesu, którzy są wierni, oddani naszemu krajowi!

Tu mamy choćby taki przykład: Agnieszka nie zdecydowała się na przeprowadzkę z Krakowa do jednego z podatkowych rajów, choć mogłaby na tym oszczędzić kilka milionów złotych.

s-radwanskie_marszp1a_200

foto: radwanskie.net -Marsz Pamięci, Kraków

Nie przekonuje jej argument, że robi tak wielu sportowców na całym świecie. Postawa tenisistek jest jednoznaczna – widać to szczególnie w reakcji na zakłamania mediów dotyczące Katastrofy.  Oto opublikowane na oficjalnej stronie http://www.radwanskasisters.com oświadczenie:

1. Solidaryzujemy się z Rodzinami Załogi samolotu Tu-154M „101”,  który uległ katastrofie 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku:

 • ś.p. majora Arkadiusza Protasiuka,
 • ś.p. podpułkownika Roberta Marka Grzywny,
 • ś.p. kapitana Artura Karola Ziętka,
 • ś.p. podporucznika Andrzeja Michalaka,
 • oraz z  Rodziną ś.p. gen. Andrzeja Błasika, Dowódcy Sił Powietrznych RP,

2. Potępiamy zawarte w ostatecznym Raporcie MAK bezpodstawne  insynuacje wobec Załogi samolotu i ś.p. gen.Andrzeja Błasika,

3. Jednoznacznie oświadczamy, że rzucanie niepopartych dowodami  insynuacji wobec osób zmarłych jest niezgodne z zasadami cywilizacji zachodniej, do której należymy,

4. Potępiamy brak szybkiej i adekwatnej reakcji władz polskich na  hańbiące potwarze wobec żołnierzy Wojska Polskiego, rzucone bez dowodów przez MAK w ostatecznym Raporcie dotyczącym katastrofy samolotu Tu-154M „101”.

s-radwanskie_marszp2_550

foto radwanskie.net -Marsz Pamięci, Kraków

I na koniec znowu sięgnę do ulubionych aforyzmów rodziny Radwańskich:

O dobrym przywódcy powiedzą: „Sami to zrobiliśmy”/Lao-Tse/

Największa potęga człowieka leży w sile jego wiary /Napoleon Hill/

źródła: radwanskasisters.com , niezalezna.pl

tekst pierwotnie ukazał się na: solidarni2010.pl,
autor: kayan, wpisał dnia 19.10.2011r.

.
.

Reklamy

4 comments on “Agnieszka Radwańska: „Bo jestem Polką!”

 1. Serdeczne podziękowanie dla Pana Prezydenta RP za gratulacje dla Pani Agnieszki Radwańskiej, która nigdy nie wyrzekła się Polski, za inne niż własne wypracowane pieniądze wśród wielu zachłannych sportowców rodem z Polski, nie wyrzekła się Polski przez sportowe sukcesy dla Polski. Odmówiła wiele razy ogromnych pieniążnych sum zdrady Polski.
  To dokładnie tak samo jak, Ja, zawsze byłem z Polską i dla Polski. Pani Radwańska nigdy nie chciala ptywaty z Polski tak, jak Ja. A, jak zachowuje się pospolity Polak… Zostawiam bez odpowiedzi.

 2. Jedno i drugie na tak. Na rozwinięcie skrzydeł Orła Prawo i Sprawiedliowość ma do sto dni. Jutro pewnie będą kolejne wieści.

 3. nie wiem czy wiecej radości z pisu czy z Agnieszki mam dziś…jeszcze tylko poczuc się się jak w domu…Agnieszka zrobiła co do niej należało,ja glosowalem z paroma osobami na kogo należalo,,,terazkolej na ruch PiSu…bez szemrania

 4. lezka..sie w oku kreci, to Historyczny Moment w Polskim Tenisie, z calego serca gratuluje Pani Agnieszce Radwanskiej, radosc, radosc i jeszcze raz radosc !!!

Możliwość komentowania jest wyłączona.