Ruch Kontroli Wyborów: 9 Komunikat [komentarz, relacja video ze spotkania w PKW!]


rkwbig-1Dotyczy spotkania delegacji RKW w Państwowej Komisji Wyborczej.

W dniu 28 września 2015 r., w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej przy ul. Wiejskiej odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyła delegacja Ruchu Kontroli Wyborów w składzie: Hanna Dobrowolska – Koordynator Krajowy RKW, Krystyna Łazor – Koordynator Prawny RKW, Ireneusz Czmoch – Koordynator Szkoleń RKW oraz Józef Orzeł – Koordynator Krajowy RKW. 

W ponad godzinnej rozmowie przedstawiono Przewodniczącemu PKW sędziemu Wojciechowi Hermelińskiemu, z-cy Przewodniczącego PKW sędziemu Sylwestrowi Marciniakowi oraz Beacie Tokaj Sekretarz Państwowej Komisji Wyborczej podstawowe zagrożenia uczciwości i transparentności wyborów do Sejmu i Senatu w 2015r. – możliwe do likwidacji przez KBW i PKW.

Rozmowę poprzedziło:
– złożenie w dniu 04.09. 2015 r. do PKW obszernego 30-stronicowego opracowania z propozycjami zmian prawnych – oraz organizacyjnych.
– złożenie w dniu 18.09. 2015 r. do Sądu Najwyższego protestu przeciwko ważności wyników referendum z dnia 6 września 2015 r.

W dniu dzisiejszym przedstawiciele RKW skupili się na zasadniczych kwestiach, możliwych do wprowadzenia w trybie uchwał PKW oraz zmian organizacji pracy przed nadchodzącymi wyborami w dniu 25.10.2015r. W szczególności ponownie wnioskowano o:

 • publikację skanów protokołów wyborczych ze wszystkich komisji obwodowych na stronach internetowych Okręgowych Komisji Wyborczych,
 • publikację i umożliwienie obserwowania na bieżąco na stronach internetowych PKW wyników z komisji obwodowych w trakcie ich wprowadzania do systemu komputerowego
 • uznanie protokołu ręcznego z wyników głosowania w komisjach obwodowych za podstawowy dokument, a nie „projekt protokołu” – jak to jest zawarte w wytycznych PKW
 • oraz kilku innych szczegółowych problemach, rzutujących na transparentność przebiegu wyborów [np. spisy wyborców i ich niewłaściwe przygotowanie, usprawnienia i uszczelnienie kontroli głosowania korespondencyjnego oraz trybu powoływania komisji obwodowych i odwoływania ich członków].

Z ubolewaniem stwierdzamy, że – poza ogólnymi stwierdzeniami o woli uwzględnienia naszych opinii i sugestii – PKW nie ma zamiaru dokonać faktycznej, głębokiej naprawy procesu wyborczego w żadnej z powyższych kwestii, pomimo że proponowane zmiany pozostają wyłącznie w jej gestii.

Prezentujemy protokół ze spotkania, na podstawie którego można zapoznać się z argumentacją obu stron uczestniczących w rozmowie, oraz nagranie ze spotkania.

Informujemy, że RKW nie poddaje się i zamierza wykorzystać wszelkie możliwości, by zapewnić uczciwe wybory do Sejmu i Senatu w dniu 25.10.1015 r.

Hanna Dobrowolska – Koordynator Krajowy RKW
Krystyna Łazor – Koordynator d.s. Prawnych RKW
Ireneusz Czmoch – Koordynator d.s. Szkoleń RKW
Józef Orzeł – Koordynator Krajowy RKW

Warszawa 28.09.2015r.


Komentarz w TV Republika – Krystyna Łazor i Hanna Dobrowolska – 2015-09-30


Protokół ze spotkania PKW-RKW 28.09.2015


źródła: solidarni2010.pl ,  TV Republika

zobacz też: SZKOLENIE: „Pułapki czekające na mężów zaufania i członków komisji w czasie ich pracy w komisjach wyborczych”

Reklamy

4 comments on “Ruch Kontroli Wyborów: 9 Komunikat [komentarz, relacja video ze spotkania w PKW!]

 1. Mam pytanie: czy w obecnej sytuacji prawnej w każda obwodowa komisja obsługuje głosowanie korespondencyjne?

 2. Jestem pełen uznania dla systematycznej obywatelskiej akcji RKW. Działalność RKW jest bezcenna tak dla jakosci wyborów w Polsce jak i dla prawodawców w sensie anlizy i usprawniania prawa i praktyki wyborczej.

  Ogólnie widać, że przed Ojczyzną stoi wyzwanie ery cyfryzacji, które trzeba będzie nieuchronnie podjąć równolegle z powyższym procesem eliminacji nieprawidłowosci wyborczych. Docelowo obwodowe komisje wyborcze i tak będa musiały wczytywać dane liczbowe z wyborów do systemu komputerowego. Tego nie unikniemy.

  Poprawność przetwarzania danych przez czynnik ludzki musi iść jednak w parze z przyjaznym dla użytkownika interfejsem systemu informatycznego.

 3. Pingback: Wybory do Sejmu i Senatu 25 października 2015 « Klub Gazety Polskiej, Sztokholm

 4. Platforma jest zatem w takim samym stopniu Obywatelska, jak „demokracja socjalistyczna” była demokracją. Koniec ściemy, pani Kopacz.
  Hasło PO i PsL to zgoda na korupcję i bezpieczeństwo dla złodziei.
  Przez 8 lat PO i PsL prowadziła agresywną walkę z nami.
  W której do więzienia wysyła się ludzi walczących z korupcją ?
  W której sędziowie są do dyspozycji „władzy „ ?
  Czas na zmiany !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Czy Daniel Strzelecki celowo dokonał pomieszania przepisów?
  Sądy opanowała mafia . „Mafia przejęła wymiar sprawiedliwości”, „Bezmiar bezprawia”. „Łatwiej w Polsce liczyć na sumienie przestępcy niż na sumienie wymiaru sprawiedliwości”.
  24 lutego 2014 roku sędzia Daniel Strzelecki (Sąd Rejonowy w Bolesławcu) oddalił skargę Bogusława Biedrzyńskiego na postanowienie prokuratora rejonowego w Bolesławcu umarzające postępowanie w sprawie biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego.
  Żadne przepisy nie nakładają na biegłego obowiązku osobistego dokonania oględzin wszystkich nieruchomości, które wykorzystał do porównania i ustalenia wartości budynku – argumentował sąd i utrzymał w mocy decyzję bolesławieckiej prokuratury, która umorzyła postępowanie w sprawie złożenia przez biegłego fałszywej opinii.
  http://www.nj24.pl/article/biegly-nie-musi-nic-ogladac
  http://3obieg.pl/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-sedzia-bieglemu-oka-nie-wykole
  http://progressforpoland.com/polska-rzeczpospolita-korupcyjna-sedzia-bieglemu-oka-nie-wykole/

Możliwość komentowania jest wyłączona.