Uroczysty pogrzeb ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – Warszawa 27.09.2015


upzw-0Relacja z uroczystości pogrzebowych Polskich Bohaterów – Żołnierzy Wyklętych, których szczątki udało się zidentyfikować dzięki wielomiesięcznym pracom prowadzonym przez ekipę profesora Krzysztofa Szwagrzyka na powązkowskiej” Łączce”.

Szczątki 35 Żołnierzy Wyklętych spoczęło w Panteonie-Mauzoleum na Powązkach. Zgodnie z wolą najbliższych, doczesne szczątki pięciu pozostałych Bohaterów zostaną pochowane poza Panteonem.

Uroczystości pogrzebowe poprzedziła żałobna Msza Święta odprawiona przez bp.Józefa Guzdka.

Jak zaznaczył Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników „(…)uroczystość wieńczy I etap poszukiwań na Łączce, ale ich nie kończy”.

Wierzymy, że tak się stanie…

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

więcej zdjęć

źródło: solidarni2010.pl


W Panteonie-Mauzoleum na „Łączce” pochowano szczątki 35 spośród 40 odnalezionych i zidentyfikowanych dotąd żołnierzy podziemia niepodległościowego. Oto ich nazwiska:

Stanisław Abramowski „Bury”, Władysław Borowiec „Żbik”, por. Henryk Borowy-Borowski „Trzmiel”, Bolesław Budelewski „Pług”, por. Edmund Bukowski „Edmund”, mjr Jan Czeredys, por. Julian Czerwiakowski „Jurek”, Bolesław Częścik „Orlik”, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora”, Adam Gajdek „Agata”, por. Stefan Głowacki „Smuga”, Marian Kaczmarek „Paweł”, ppłk Stanisław Kasznica „Maszkowski”, ppłk Aleksander Kita, mjr Bolesław Kontrym „Żmudzin”, por. Józef Kozłowski „Las”, Zygfryd Kuliński „Albin”, Stanisław Kutryb „Ryś”, kpt. Stanisław Łukasik „Ryś”, Józef Łukaszewicz „Kruk”, ppłk Antoni Olechnowicz „Pohorecki”, płk Marian Orlik, Henryk Roman Pawłowski „Henryk Orłowski”, por. Tadeusz Pelak „Junak”, ppor. pil. Edward Pytko, Karol Rakoczy „Bystry”, Eugeniusz Smoliński „Kazimierz Staniszewski”, kpr. pchor. Dionizy Sosnowski „Zbyszek”, por. Zygmunt Szymanowski „Jezierza”, mjr Ludwik Świder „Johann Puk”, kpt. Aleksander Tomaszewski „Al”, por. Edmund Tudruj „Mundek”, por. Wacław Walicki „Tesaro”, por. Arkadiusz Wasilewski „Biały”, Ryszard Widelski „Irydion”.

źródło: YT / GazetaPolska VD


źródło: Telewizja Republika


List Prezydenta RP – pogrzeb Żołnierzy Niezłomnych (27.09.2015)

źródło: YT / John May


zobacz też: Płużański: Panteonik ministra Kunerta traktuję jako nieporozumienie, ale dobrze, że niedzielna uroczystość się odbyła. NASZ WYWIAD

Reklamy

4 comments on “Uroczysty pogrzeb ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – Warszawa 27.09.2015

 1. Szczególnie bije w oczy szlajem komunistycznym wielka chamskość tej całej imprezy:
  całą WIELKĄ CHAMSKOŚĆ tego całego podłego w założeniach i solennie przygotowanego rytuału, gdzie tzw kapłan wybrany przez gajowego, z wielką niestarannością kropi sobie po skrzyneczkach bez krzyża jak po świeconce, wadze miasta zamykają wszystkie drogi i mosty z powodu tak zwanego biegu maratonowego, którego wyjątkowo zostaje po raz pierwszy w historii miasta przez wszystkie mosty, agentura rządu oraz kłamliwa agencja ipn-u nie podają żadnej informacji o szlaku orszaku na cmentarz- ludzie z kwiatami stoją na pustej ulicy, osoby które sa wyjątkowo zasłużne w akcji przywracania pamięci wręcz nie dostają kart wstępu na uroczystość, żadna politycznie poprawna medialna oprawa nie kwapi się aby zająć się transmisją bezpośrednią wolą jeżdzić za tzw polskimi damami i próbować przekąski w polskich wsiach i miasteczkach razem z gwiazdą Panią Szydło. Kluby gazety polskiej są w specjalnym akcie przyjażni sprowadzone na Węgry aby cieszyć się powietrzem wolności, uczestniczący w mediacjach PAD przesyła nienapisany przez siebie samego liścik odczytywany przez sekretarza swojej kancelarii gdzie wisi zafajdana tablica poległych w smoleńskim błocie Polaków w tym samego wspaniałego Mentora PAD. Samo święto Pastwa Podziemnego zostaje przeniesione z powodu owego pogrzebu pastwowego nie na wolna Sobotę ale na pracujący poniedziałek, pewno dlatego aby zydowscy polscy patrioci mogli brać udział w tym więcie i aby można było specjalne msze poniedziałkowe zamówić w zamkniętych kościołach. Pudełeczka w obecności zostaj umieszczone w wielopoziomowych półkach, w słupach gdzie nie można zaznać ani jednego momentu prywatności, usiąść, uklęknąć, pomodlić się, zapalić lampki, położyć kwiatka. Nie mówiąc już o tym że depcze się jeszcze po niewykopanynch szczątakach bohaterów. Proponuję aby zobaczył pan pogrzeb prochów J Słowackiego urządzony przez Józea Piłsudckiego. Inny świat, inna kultura, brak śladw jakiegokolwiek chamstwa.

  SZKODA SŁÓW NA TO WSZYSTKO.

 2. Aby podziękować tym walecznym Bohaterom na dziś nie ma podziękowań za Ich przelaną krew, za oddanie Ducha dla Ojczyzny, za Ojczyznę.
  Na myśl przychodzi:
  Absolutnie nikt Im nie odbierze już zasłużonego patriotycznego ETOSU, na który pięknie i patriotycznie zapracowali nie patrząc na innych, chociaż oprawcy NKWD, KBW oddali Ich na szafot historii Polski. Dziś, lemingi nawet nie dorastają Im do intelektu.

 3. Żołnierze Wyklęci – Niezłomni dla Ojczyzny oddaliście co żywe dla Polski. Nie zapomnimy, malo pamiętamy i szanujemy Waszą ofiarę krwi i życia.

 4. Dziękuję Wam Żołnierze za wzór niezłomności, za Niepodległą, za to, że możemy głośno mówić po polsku, za to że „zachowaliście się tak jak trzeba”. Niech dobry Bóg pozwoli Wam nadal wspomagać naszą Ojczyznę tam z Nieba. Cześć i chwała Bohaterom.

Możliwość komentowania jest wyłączona.