Msza Św. w Intencji Inki, Zagończyka i Pawła Heczki, 30.08.2015, g.19


INKA-tablicaWarszawa, ul. Domaniewska 20 (ok. Metra Wilanowska). Oddajmy licznie i godnie hołd naszym wielkim bohaterom zamordowanym przez nielegalne władze komunistyczne przed 69 laty. Zostali oni pozbawieni szlachetnego życia 28 i 29 sierpnia 1946 r.

Inkę jak doskonale wiemy odnaleziono na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym, gdzie w okolicach jej grobu powinien spoczywać też i Zagończyk, ale nie został jeszcze zidentyfikowany. Natomiast miejsce spoczynku Pawła Heczki, słynnego partyzanta z Beskidów i Żywiecczyzny, zostało odnalezione przez moją młoda, bliską przyjaciółkę, jesienią 2012. Znajduje się ono w jednym z katowickich parków, gdzie wcześniej znajdował się cmentarz, po pewnym czasie zamieniony właśnie niestety na miejsce rekreacji.

O pierwszej dwójce nie ma się zbytnio co rozpisywać, ponieważ wszyscy doskonale ich znamy, a o trzecim niestety nadal mało kto wie, nie wliczając w to mieszkańców południowych regionów, dla którym od dawna jest wielką ikoną, nie mniejsza niż słynni podkomendni, legendarnego Majora „Łupaszki”. O nim również można by długo mówić, ale by nie tracić czasu, zamieszczam poniższego linka:

http://podziemiezbrojne.blox.pl/2012/11/St-sierz-Pawel-Heczko-Edek-i-OP-Wedrowiec-czesc-12.html

Msza Św. odbędzie się za nich w kościele Najświętszej Maryi Panny, mieszczącym się na Mokotowie przy ul. Domaniewskiej. Jest to duży ceglany kościół, który jeszcze całkiem niedawno podlegał pod teren parafii Św. Katarzyny, gdzie na pobliskich cmentarzach przy ul. Wałbrzyskiej i ul. Fosa, mieściły się pierwsze miejsca potajemnych pochówków Żołnierzy Niezłomnych, gdzie wg. wyliczeń spoczywa nawet i do 3.000 bohaterów Drugiej Konspiracji.

Kościół mieści się w ok. dawnego Dworca Południowego, a obecnie od kilkunastu lat, w ok. Metra Wilanowska, więc jest tu doskonały dojazd z niemalże każdego miejsca Warszawy. Znajduje się on zaledwie kilka przystanków za Królikarnią, więc można równie dobrze dojechać tutaj też i tramwajem z centrum, jak też i autobusem nr 174, odjeżdżającym z Dworca Centralnego.

Tego samego dnia, czyli 30 sierpnia, także i w Gdańsku jest planowane odsłonięcie pomnika Danusi Siedzikówny, na co obecnie są zbierane środki. Obecnie nie są jeszcze znane bliższe szczegóły tej radosnej uroczystości. Serdecznie zapraszam do udziału w obydwu inicjatywach. Nawet jeśli nie jesteśmy mieszkańcami wspomnianych miast, lub nie będziemy mogli z różnych względów wziąć w nich udziału. Poinformujmy więc bliskich i znajomych o tym, zapraszając ich na te wydarzenia facebookowe, a tym co nie mają dostępu do internetu, przekażmy to słownie lub telefonicznie. Link do zbiórki środków na pomnik Inki:

https://www.facebook.com/events/1616780718594289/

źródło: opis wydarzenia FB

Reklamy