Danuta Siedzikówna, „INKA” (zm. 28.08.1946) – PIEŚŃ


Inka-pios28 sierpnia 1946 roku, Danuta Siedzikówna, „Inka”, sanitariuszka 5 Brygady Wileńskiej AK, przed śmiercią z rąk komunistycznych oprawców, w grypsie do sióstr Mikołajewskich napisała: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” . Inka nie uległa namowom obrońcy z urzędu i nie podpisała prośby o ułaskawienie; pismo podpisał jej obrońca.

Zapraszamy do wysłuchania przepięknej pieśni poświęconej Ince, połączonej z prezentacją zawierającą unikalne fotografie Danuty Siedzikówny, zdjęcia dokumentujące ekshumacje Żołnierzy Niezłomnych pochowanych w kwaterze „Ł” cmentarza powązkowskiego oraz fotografie Narewki – rodzinnej miejscowości „Inki”.

Piosenka „Inka” jest częścią projektu płyty o Żołnierzach Wyklętych, który realizuje Fundacja „Lampa” Zapraszamy na naszą stronę internetową: fundacjalampa.org.pl

źródło: YT / Fundacja Lampa


zobacz też:

INKA !! … witaj … czekaliśmy.

Inka-witaj-2015Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej znalazła się wśród kolejnych zidentyfikowanych ofiar komunistycznego terroru, których nazwiska ogłosił IPN w dniu 1 marca 2015 roku.

 

Teledysk IPN TV: Kasia Malejonek – Jedna Chwila, Panny Wyklęte (Inka)

Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Fundacją Niepodległości oraz Michałem Wilczkiem i Grzegorzem Pastuszakiem przygotował teledysk historyczny do utworu Kasi Malejonek pt. „Jedna chwila” (słowa Michał Konarski, muzyka Darek Malejonek i Maleo Reggae Rockers), pochodzącego z płyty „Panny Wyklęte”.

Kraków. „INKA” w Patriotycznym Parku Jordana

Przed Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjęto próbę renowacji zniszczonego niedawno pomnika “Inki’ – Danuty Siedzikowny w Patriotycznym Parku Jordana. Ze względu na mroźną pogodę wcześniej nie podejmowano prób. Niestety stan zniszczenia pomnika jest taki, że próba jego oczyszczenia nie powiodła … Czytaj dalej

 

Reklamy