Jadwiga Chmielowska: Ruch Kontroli Wyborów zadecydował o osobowości prawnej – powołał stowarzyszenie.


rkwbig-1W sobotę 20 czerwca 2015 r. odbył się w Częstochowie kolejny Zjazd Ruchu Kontroli Wyborów. Przez ostatni miesiąc, trwała w całej Polsce dyskusja – co dalej. Uczestniczyli w niej nie tylko koordynatorzy powiatowi i okręgowi ale i osoby aktywne w Ruchu na poziomie gmin. Wiadomo, że czekają nas jeszcze w tym roku dwie akcje – referendum i wybory parlamentarne.

Udana akcja kontroli wyborów prezydenckich, włączenie się w działalność wielu wolontariuszy w całym kraju i zwycięstwo wyborcze Andrzeja Dudy zmobilizowało coraz więcej chętnych, aby nie stać z boku, ale aktywnie działać – „nic o nas bez nas”. 

Spotkanie rozpoczęło się mszą świętą na Jasnej Górze, odprawioną przez abp Depo i koncelebrowaną przez dwóch biskupów. Na Zjazd byli zaproszeni kandydaci na prezydenta. To ich komitety wyborcze korzystały z pomocy członków RKW w obsadzaniu komisji wyborczych. Obecny był przedstawiciel Prezydenta Andrzeja Dudy, Grzegorz Braun a Paweł Kukiz wysłał list z podziękowaniem dla Ruchu Kontroli Wyborów. Z RKW współpracował również Ruch Narodowy i Komitet Wyborczy Jacka Wilka.

Pomimo wielu zabiegów mających doprowadzić do dezintegracji, udało się postanowić o założeniu stowarzyszenia, aby RKW mogło posiadać osobowość prawną. Decyzję tę podjęli koordynatorzy – okręgowi i powiatowi oraz założyciele, którzy posiadali mandaty. W dyskusji mógł wziąć udział każdy uczestnik konferencji. Wiele osób, które nie były koordynatorami i nie posiadały mandatu, zabierało głos. Po przerwie rozpoczęło się zebranie założycielskie RKW – Ruch Kontroli Wyborów –Ruch Kontroli Władzy. Każdy członek założyciel Stowarzyszenia miał bierne i czynne prawo wyborcze. Uchwalony Statut RKW przewiduje również powołanie w drodze demokratycznych wyborów zarządów wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Na każdym szczeblu władz, obok Zarządów działać będą Rady Koordynatorów.

 • Przewodniczącym RKW został Jerzy Targalski,
 • do Zarządu Głównego weszli: Violetta Machniewska – Olsztyn, Sławomir Stańczuk – Suwałki, Jadwiga Chmielowska – Sosnowiec,. Ernest Nosko – Dzierżoniów, Jacek Kołodziejak – Nadarzyn, Maria Wilczańska – Lublin, Ryszard Jordan – Wałbrzych.
 • Wybrano też Komisję Rewizyjną w składzie: Maciej Kublikowski – Siedlce, Beata Pachnik – Łodzińska – Zielona Góra i Bogdan Dzakanowski – Bydgoszcz.
 • Członkami Sądu Koleżeńskiego zostali: Waldemar Szwedowski – Radomsko, Piotr Wiśniewski – Puszcza Mariańska i Irena Bukalska – Dzierżoniów.
 • Władze centralne Stowarzyszenia RKW stanowi również 16 osobowa Rada Koordynatorów Wojewódzkich.

Warto wspomnieć, że inicjatywa Marcina Dybowskiego z Krucjaty Różańcowej i Jerzego Targalskiego poparta została na początku przez Stowarzyszenie „Solidarni 2010” i Klub Ronina. Na pierwszym Zjeździe w Częstochowie do inicjatywy przystąpiło około 80 różnych organizacji ogólnopolskich i lokalnych, w tym Kluby Gazety Polskiej, zachęcając swoich członków do zasilenia Ruchu Kontroli Wyborów. Tak narodziło się współczesne „pospolite ruszenie” Polaków. Ważne jest, aby struktury powstały w każdej najmniejszej wiosce. Członkiem Stowarzyszenia może zostać każdy, który nie chce fałszerstw wyborczych i pragnie aby władza była dla obywateli, a nie odwrotnie. Każdą władzę trzeba kontrolować, by się nie degenerowała. Ruch Kontroli Wyborów – Ruch Kontroli Władzy „RKW” planuje też inicjować powstawanie mediów lokalnych – portali i gazet.

Można mieć nadzieję, że walka o podmiotowość społeczeństwa i o to, by naród stał się suwerenem w państwie zakończy się już niedługo sukcesem.

za: sdp.pl

 

Reklamy

4 comments on “Jadwiga Chmielowska: Ruch Kontroli Wyborów zadecydował o osobowości prawnej – powołał stowarzyszenie.

 1. Taaa.. ciekawe czy do jesiennych wyborów Ruch zdoła się pozbierać i spełnić swoją rolę. Wiadomo kto skorzysta z podziałów i konfliktów. Ten kto dostrzegł, że Ruch jednak może być groźny.

 2. Wpisuję się Ewce do Stambuka i z pozdrowieniami dla RKW, nir dawajcie się proszę, pamiętajmy że Kopernik to nie piernik.
  Ciekawą sprawą są tak zwane pokojowe demonstracje w Armenii, czy mają za cel wprowadzenie większej ilości rosyjskich batalionów do 3 milionowej republiki, czy generalnie jest to próba wyprowadzenia rosyjskich batalionów z 3 milionowej republiki, która według internetowych newsów oderwała się od Zwi. Prezydent Armenii jest w Belgii, w poniedziałek będzie na sesji parlamentarne Rady Europy w Strassburgu, gdzie będą dyskutowane sprawy rosji Ukrainy, Armenii. Armenia ma ambicje przyznawać się do pierwszego na świecie narodu chrześcijańskiego, uformowanego już w 5 wieku. Czy włodzio nam urządzi wakacje. bo przeceiż widać ze berlin rozrabia na Ukrainie i w Grecji ile tylko się da. Angielska Krolowa odwiedziła personalnie niemcy we Frankfurcie razem ze swoim małżonkiem. i prosiła swój lud–tal zwanych zwykłych ludzi aby pohamowaii się z ambicjami odeseparowania od EU– i jedności europejskiej. No i jeszcze na miedzynarodowej konferencji Rady Atlantyckiej we Wrocławiu Polskę reprezentowała Agnieszka Holland, czy to ona załatwi pracę radkowi w D.C. USA.

  Ciekawe czasy nastały.

 3. Mam przyjemność Państwa poinformować o tymże na lipcowy zjazd PIS-u jako gość Honorowy został zaproszony współ-laureat nagrody nobla z ekonomi Profesor Eric Maskin–specjalista od teorii gier dynamicznych w socialnym modelu społecznym.
  Troszeczkę info z wikipedii w wersji googlowej. ( na marginesie–nie rozumiem dlaczego niezależna nie puściła mi tej wiadomości czysta info)
  E.Maskin urodził się w Nowym Jorku w dniu 12 grudnia 1950 roku i spędził młodość w Alpine, New Jersey. Ukończył liceum w Tenafly Tenafly, New Jersey, w 1968 roku, [3] i na Uniwersytecie Harvarda, gdzie zdobył AB. Kontynuował zarobić doktorat matematyki stosowanej w tej samej instytucji. W 1976 roku, po zdobyciu doktoratu, Maskin został pracownikiem naukowym w Jesus College, Cambridge University. W następnym roku wstąpił na wydział na Massachusetts Institute of Technology. W 1985 roku wrócił do Harvardu jak Louis Berkman profesor ekonomii, gdzie pozostał aż do roku 2000. W tym samym roku przeniósł się do Institute for Advanced Study w Princeton, New Jersey. Oprócz swojego stanowiska w Instytucie Princeton, Maskin jest dyrektorem Letniej Szkoły Jerozolimskich w teorii Gospodarczej w Instytucie Studiów Zaawansowanych w The Uniwersytet Hebrajski w Jerozolimie. [4] W 2011 roku powrócił do Maskin Harvard ponownie. [5 ]

  Maskin pracował w różnych obszarach teorii ekonomicznej, takich jak teoria gier, ekonomii zachęt i teorii umowy. On jest szczególnie znany ze swoich kart na mechanizm realizacji projektu i / teorii gier dynamicznych. Jego aktualne projekty badawcze obejmują porównanie różnych zasad wyborczych, analizę przyczyn nierówności i studiuje tworzenie koalicji. Jest członkiem Amerykańskiej Akademii Sztuk i Nauk, Towarzystwo ekonometryczny i Europejskiego Towarzystwa Ekonomicznego, a odpowiedni Fellow Akademii Brytyjskiej. Był prezesem Towarzystwa Ekonometrycznego w 2003 roku.

  Maskin jest żonaty z Gayle Sawtelle, wykładowca w historii, i ma dwoje dzieci. [2] Chociaż żyli w Princeton, NJ, zajęli dawną rezydencję Albert Einstein.

 4. Witam – spore zaskoczenie i zmartwienie wśród Polaków wywołała sprawa konfliktu zwanego rozłamem w RKW – czy może Pani przedstawić swój punkt widzenia?

Możliwość komentowania jest wyłączona.