Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński: Oddajemy hołd bohaterskiemu Polakowi – ul. Rakowiecka, g. 21


Pokaz slajdów wymaga JavaScript.


Foto: Rogozińskie Jaszczury

67 lat temu, 25 maja o godz. 21:30, w więzieniu przy ul. Rakowieckiej, komunistyczni zbrodniarze zamordowali najdzielniejszego z dzielnych, Rtm. Witolda Pileckiego.

W poniedziałek 25 maja o godz. 21:00 – jak każdego roku, spotykamy się pod murem więziennym przy ulicy Rakowieckiej 37, w Warszawie.

21:30 – wspomnienie o Rotmistrzu, modlitwa, złożenie wieńców, zapalenie zniczy.

Zapraszamy wszystkich bardzo serdecznie.

Motocykliści zbierają się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, ul. Powązkowska 43/45
(motocykle parkujemy przed bramą główną od ul. Powązkowskiej, najlepiej ok. godz. 19.00 – dojście do kwatery „Ł” to ok. 10 minut))

19:30 złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na powązkowskiej Łączce (kwatera „Ł”)

20:30 uroczysty przejazd motocyklami z Cmentarza Wojskowego na Powązkach przed więzienie mokotowskie przy ul. Rakowieckiej.

Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński: KOMUNIKAT 4/15 – pobierz TUTAJ


Pułkownik Witold Pilecki był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego i żołnierzem Armii Krajowej. Jest uznawany za jedną z sześciu najodważniejszych postaci ruchu oporu podczas II wojny światowej. Został zamordowany przez władze komunistyczne w 1948 r.


duda1Prezydent elekt, Andrzej Duda uczcił Rotmistrza Pileckiego – złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą pomordowanych w okresie komunizmu.

W 67. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego Andrzej Duda złożył w Warszawie kwiaty przed tablicą upamiętniającą pomordowanych w okresie PRL. Duda zaznaczył, że ma nadzieję, iż doczesne szczątki rotmistrza zostaną odnalezione i Polska będzie mogła pochować go z godnością.

W poniedziałek, w samo południe, Andrzej Duda – według wyników sondażowych, zwycięzca wyborów prezydenckich – wraz z szefową swojego sztabu wyborczego Beatą Szydło złożył kwiaty przed tablicą upamiętniającą pomordowanych w okresie PRL, przy ul. Rakowieckiej na warszawskim Mokotowie.

Jak powiedział dziennikarzom, jest to „ważny dzień”. „Jest rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego, wielkiego polskiego bohatera, dlatego przyjechałem tu złożyć kwiaty w tym miejscu, które jest jego miejscem pamięci” – dodał. „Mam nadzieję, że Polska odnajdzie doczesne szczątki rotmistrza i będzie mogła go pochować z godnością, na jaką zasłużył” – podkreślił Duda.

Witold Pilecki był bohaterem wojny z bolszewikami i uczestnikiem kampanii 1939 roku. W okupowanej stolicy współtworzył Tajną Armię Polską. 19 września 1940 roku wszedł w „kocioł” podczas łapanki i trafił do niemieckiego obozu Auschwitz. Uciekł z obozu pod koniec kwietnia 1943 r. Trafił do AK i brał udział w powstaniu warszawskim. W latach 1944-45 był w niewoli niemieckiej w oflagu w Murnau. Po wyzwoleniu obozu dołączył do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W październiku 1945 r. wrócił do Polski, by prowadzić działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu.

W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy UB; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Orderem Orła Białego; w 2013 r. został awansowany do stopnia pułkownika.

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 roku.

mly/PAP

[fot. PAP/Jakub Kamiński]

za: stefczyk.info


zob. też:

Wykład Leszka Żebrowskiego z okazji „II WROCŁAWSKICH DNI ROTMISTRZA PILECKIEGO”.
Kościół pw. św. Jadwigi we Wrocławiu.

Rozsiewał dobro na wszystkich frontach

.

Reklamy