Wyborczy cud nad Wisłą


Wyborczy-cud-600x1015Szanowni Państwo,

Przekazujemy poniżej wzór bardzo ważnej uchwały obwodowej komisji wyborczej (okw) w sprawie odstąpienia od wykorzystania techniki elektronicznej przy sporządzaniu protokołu wyników głosowania w obwodzie. Zachęcamy wszystkie obwodowe komisje wyborcze do podjęcia tej uchwały na spotkaniach 23 maja lub 24 maja, jeszcze przed udostępnieniem lokali wyborczych na głosowanie (można również później).

Podjęcie tej uchwały pozwoli na całkowite wyeliminowanie poważnego ryzyka związanego z testowaniem nieukończonego i nie posiadającego odpowiednich parametrów jakościowych rządowego systemu informatycznego Wspomaganie Organów Wyborczych (WOW), a tym samym na wyeliminowanie błędów, jakie mogą pojawić się na etapie wprowadzania wyników głosownia do tego systemu oraz etapie ich transmitowania z obwodowych komisji wyborczych do okręgowych komisji wyborczych.

Stosowanie systemu WOW jest tylko zalecane przez PKW, co jednoznacznie wynika w §1 ust.1 i 2 oraz §2 ust.1 wytycznych PKW z dnia 8 kwietnia 2015 roku (link), ale nie jest obligatoryjne. Uchwała krajowych okw o odstąpieniu od wykorzystania systemu informatycznego WOW może być podjęta na podstawie pkt. 68 wytycznych PKW dla krajowych okw z dnia 9 marca 2015 r. (link), lub na podstawie pkt. 62 wytycznych PKW dla zagranicznych okw z dnia 8 kwietnia 2015 r. (link).

Podstawową przeszkodą w wykorzystaniu informatycznego systemu WOW jest jego ograniczona funkcjonalność, niestabilność i niekompletność. Oznacza to, że wszystkie okw mające obowiązek działania w interesie publicznym, powinny w drugiej turze wyborów prezydenckich odstąpić od wykorzystania sytemu WOW, aby uniknąć poważnego ryzyka zniekształcenia wyników głosowania. Decyzja w tej sprawie spoczywa wyłącznie po stronie okw.

czytaj całość: TUTAJ


„Tegoroczne wybory to jest walka na śmierć i życie. Nie dla Polski, bo Polska przetrwa, choć z ogromnymi, niepotrzebnymi stratami, jakie przynosi każdy dzień rządów najgorszej na pewno władzy w historii III RP.” /prof. Andrzej Nowak/

Reklamy