RKW alarmuje: Rozmnożeni wyborcy?!


wykresPrzed wyborami prezydenckimi w dniu 10 maja 2015 r. nastąpiła eksplozja liczby wyborców. W nieco ponad miesiąc przybyło ich w Polsce około 200 tys.

Liczba uprawnionych do głosowania, podana przez Państwową Komisję Wyborczą na dzień 8 maja 2015 r. wyniosła 30 768 394 osób. To samo źródło podało, że dzień 31 marca 2015 r. prawo do głosowania posiadało 30 511 135 osób. Oznacza to, że w nieco ponad miesiąc przybyło 257 259 osób. Podana przez PKW, w dniu 11 maja 2015 r. liczba 30 688 570 uprawnionych do głosowania pozostaje nadal zadziwiająco wysoka wobec stanu z marca 2015 r. – 177 435 osób, co stanowi 1,2 % wszystkich głosujących.

Czy w sezonie wyborczym wiosna/jesień 2015 r. mamy nowe trendy – „warszawskie mnożenie wyborców”? Warto przypomnieć, że moda na „wałbrzyskie wynoszenie kart” już odeszła do lamusa, a „mazowieckie mnożenie głosów nieważnych” stało się zbyt powszechne. Mnożenie wyborców wystąpiło w Zachodniej i Północnej Polsce oraz w województwie małopolskim.

Porównanie danych historycznych wskazuje na systematyczny spadek liczby wyborców uprawnionych do głosowania, co odpowiada trendom demograficznym w Polsce. Systematyczny i powolny spadek liczby uprawnionych do głosowania utrzymywał się do końca marca 2015 r. Gwałtowne odwrócenie tej tendencji na początku maja 2015 r. trudno wytłumaczyć w sposób racjonalny.

Rozkład terytorialny dziwnego zjawiska też nie jest jednolity i równomierny. Wzrost liczby wyborców od niespełna tysiąca do ponad 3 tys. nastąpił w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim – gdzie Prezydent Bronisław Komorowski uzyskał przewagę. Spośród województw sprzyjających Posłowi Andrzejowi Dudzie należy wskazać małopolskie, gdzie wystąpił wzrost o niespełna 5 tys.

Największym fenomenem jest województwo mazowieckie, gdzie w ciągu miesiąca przybyło 212 830 osób uprawnionych do głosowania. Warto jednak zaznaczyć specyficzny podział na Warszawę popierającą Prezydenta Komorowskiego ( 2,4 mln głosujących) oraz resztę województwa popierającą Posła Dudę (2 mln głosujących).

Liczbę uprawnionych do głosowania zmienia liczba osób zmarłych (zmniejszenie) oraz liczba osób, które uzyskały pełnoletność (zwiększenie). Liczby osób uprawnionych nie zmienia ani sposób głosowania (osobiście, korespondencyjnie, przez pełnomocnika), ani miejsce głosowania (w kraju lub zagranicą).

Krystyna Łazor
Ruch Kontroli Wyborów

Podane wyżej liczby ilustrujemy prostym wykresem. Jeśli za podstawę przyjąć liczbę uprawnionych do głosowania w dniu 30 września 2014, to w kolejnych kwartałach liczba ta zmieniała się następująco:

wykres

Warszawa, 13.05 2015 r.
Krystyna Łazor
Mąż Zaufania
KW Kandydata na Prezydenta Pawła Kukiza
RUCH KONTROLI WYBORÓW
sekretariat@ruchkontroliwyborow.pl

Pani Beata Tokaj
Szef Krajowego Biura Wyborczego

ul. Wiejska 10/ul. Frascati 2/, Warszawa

Szanowna Pani,

Mając na uwadze obowiązek Krajowego Biura Wyborczego do kwartalnego gromadzenia i analizy danych o liczbie wyborców, określony § 21 ust. 5 pkt. 1 Uchwały z dnia 21 marca 2011 r. Państwowej Komisji Wyborczej w sprawie Regulaminu Państwowej Komisji Wyborczej, proszę o przekazanie raportów i analiz za trzy ostatnie kwartały (stan na: 30 września 2014r.; 31 grudnia 2014 r.; 31 marca 2015 r.) w zakresie liczby wyborców uprawnionych do głosowania w dniu 10 maja 2015 r., wyszczególnionych dla następujących rejonów: 1)każdego z sześciu okręgów województwa mazowieckiego – zwłaszcza Warszawy; 2) Gdańska; 3) Szczecina; 4) Poznania; 5) Wrocławia; 6) Krakowa; 7)Bydgoszczy; 8) Torunia.

Jednocześnie zwracam uwagę na wzrost liczby uprawnionych do głosowania w okresie od 31 marca 2015 r. do 10 maja 2015 r. Szczególnej analizy wymaga liczba wyborców w kilku województwach: mazowieckim (wzrost o ok. 200 tys. osób), pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodnio-pomorskim, wielkopolskim, małopolskim, dolnośląskim.

Proszę o sprawdzenie, czy zwiększenie liczby uprawnionych do głosowania wystąpił w dużych miastach, zwłaszcza tych, których prezydenci udzieli oficjalnego poparcia dla kandydatury Bronisława Komorowskiego. Media szeroko informowały o apelu poparcia prezydentów 29 miast, ogłoszonym w Katowicach przed trzema miesiącami.

Wskazać należy, że gwałtowny wzrost liczby uprawnionych do głosowania jest sprzeczny z panującą tendencją spadkową. Uzyskujący obecnie prawo głosowania obywatele, urodzili się w niżu demograficznym połowy lat 90-tych, co nie zapewnia nawet zastąpienia liczby zmarłych. Sytuacja demograficzna oraz obowiązuje przepisy, w tym: dotyczące głosujących za granicą nie mogą stanowić wytłumaczenia zaistniałej sytuacji.

Powyższe uzasadnia upublicznianie spisów wyborców, zalecane jako dobra praktyka wyborcza oraz nie zakazane przez Kodeks Wyborczy o które zawnioskowałam w zastrzeżeniach do protokołu PKW z dnia 11 maja 2015 r.

Z poważaniem,
Krystyna Łazor

 

 

 

PROTOKOŁÓŁ PKW - ZASTRZEŻENIA 1zmn

PROTOKÓŁ PKW - ZASTRZEZENIA 2.1zmn

PROTOKÓŁ PKW - ZASTRZEŻENIA 2.2zmn

Reklamy

4 comments on “RKW alarmuje: Rozmnożeni wyborcy?!

  1. Pingback: Portal Informacyjny KMN » Ewa Stankiewicz: Ruch Kontroli Wyborów. Przyszłość. Sprostowanie.

  2. Pingback: Bojkot obecnych antydemokratycznych wyborów w Polsce do czasu porządnej naprawy całej ordynacji | Wolne Wybory

  3. I tedy droga do nastepnych sfalszowanych wyborow. Frekwencja byla przeciez tylko 50%, czyz w tych warunkach nie mozna sobie dopisac pozostale 50%. 34%+50%=84% dla Frontu Jednosci Narodu rezydenta wszchechczasow. Nie wazna jaka wladza, nie wazna tez ideologia, filozofia czy program rzadzenia. Nie mozna oddac wladzy spadkobiercom Zolkiewskiego, Sobieskiego, Pileckiego i innym polskim faszystom. Oto mysl przewodnia.

    Nie latwiej byloby sie po prostu przyznac, panie rezydencie?: „pisza dla mnie inni, z glowy mowic nic potrafie bo nie mam nic do powiedzenia, a z czytaniem tez ciezko, a szczegolnie po obfitym posilku. Nie moge nadazyc z czytaniem, bo moi kontrkandydaci wybrali „nieuczciwy” sposob – wszyscy mowia z glowy. Trzeba wprowadzic klauzule, ze wypowiedzi z glowy sa zabronione, to wtedy razem z suflerka wam dolozymy, ze popamietacie ruski miesiac – Wasz rezydent wszystkich Polakow po wsze czasy. Zgoda buduje! Nie bedzie lepiej, ale bedzie dluzej!”

    „Komu sie nie podoba, niech jedzie malowac ploty w Norwegii. Moja corka juz tam jest, to moze wam pomoc”.

Możliwość komentowania jest wyłączona.