INKA !! … witaj … czekaliśmy.


Inka-witaj-2015

fot. Anna Tertel/GFDL/CC/commons.wikimedia.org

Danuta Siedzikówna ps. Inka, sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej znalazła się wśród kolejnych zidentyfikowanych ofiar komunistycznego terroru, których nazwiska ogłosił IPN w dniu 1 marca 2015 roku. 

Inka zidentyfikowana wśród ofiar reżimu komunistycznego
Relacja z Parku Jordana, Kraków, 1 marca 2015 r.

(zdjęcia Józef i Łukasz Wieczorek, wideo Józef Wieczorek)

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

źródło: niezlomniwparkujordana.wordpress.com

.

Inka w czasie wojny służyła jako sanitariuszka w 5. Wileńskiej Brygadzie Armii Krajowej, dowodzonej przez majora Zygmunta Szendzielarza pseudonim Łupaszka. Po jej zakończeniu zaangażowała się w walkę z komunistami w podziemiu. Została aresztowana przez UB 20 lipca 1946 roku, wydana przez łączniczkę „Łupaszki”. Po śledztwie, w którym była poniżana i bita, została skazana na śmierć. Egzekucję wykonano 28 sierpnia 1946 roku. Miejsce pochówku „Inki” było do tej pory nieznane. IPN znalazł jej szczątki najprawdopodobniej w nieoznaczonym grobie na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku.


zobacz też:

http://wpolityce.pl/polityka/235597-wstrzasajace-szkolne-wladze-blokuja-wybor-inki-na-patronke-liceum-wbrew-woli-uczniow

oraz

Teledysk IPN TV: Kasia Malejonek – Jedna Chwila, Panny Wyklęte (Inka)

Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Fundacją Niepodległości oraz Michałem Wilczkiem i Grzegorzem Pastuszakiem przygotował teledysk historyczny do utworu Kasi Malejonek pt. „Jedna chwila” (słowa Michał Konarski, muzyka Darek Malejonek i Maleo Reggae Rockers), pochodzącego z płyty „Panny Wyklęte”.

Kraków. „INKA” w Patriotycznym Parku Jordana

Przed Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych podjęto próbę renowacji zniszczonego niedawno pomnika “Inki’ – Danuty Siedzikowny w Patriotycznym Parku Jordana. Ze względu na mroźną pogodę wcześniej nie podejmowano prób. Niestety stan zniszczenia pomnika jest taki, że próba jego oczyszczenia nie powiodła … Czytaj dalej