Bożena Ratter: Nie pozwól, by ubliżano Polsce


27_division_akPiękna Msza św. w atmosferze chwały, dumy i zadumy nad losami naszych rodaków z Wołynia, żołnierzy 27 WDPAK, którzy z determinacją i wiarą w zwycięstwo walczyli o niepodległość ojczyzny z trzema okrutnymi okupantami i ratowali życie ludności polskiej, ocalałej z zaplanowanej przez trzech okupantów eksterminacji. A byli wtedy bardzo młodzi. (…)

Jam jest Polską, Ojczyzną twoją, ziemią Ojców, z której wzrosłeś. Wszystko, czymś jest, po Bogu mnie zawdzięczasz.

 1. Nie będziesz miał ukochania ziemskiego nade mnie.
 2. Nie będziesz wzywał imienia Polski dla własnej chwały, kariery albo nagrody.
 3. Pamiętaj, abyś Polsce oddał bez wahania majątek, szczęście osobiste i życie.
 4. Czcij Polskę, Ojczyznę twoją, jak matkę rodzoną.
 5. Z wrogami Polski walcz wytrwale do ostatniego tchu, do ostatniej kropli krwi w żyłach twoich.
 6. Walcz z własnym wygodnictwem i tchórzostwem. Pamiętaj, że tchórz nie może być Polakiem.
 7. Bądź bez litości dla zdrajców imienia polskiego.
 8. Zawsze i wszędzie śmiało stwierdzaj, że jesteś Polakiem.
 9. Nie dopuść, by wątpiono w Polskę.
 10. Nie pozwól, by ubliżano Polsce, poniżając Jej wielkość i Jej zasługi, Jej dorobek i Majestat.

Będziesz miłował Polskę pierwszą po Bogu miłością. Będziesz Ją miłował więcej niż siebie samego. /Dekalog Polaka/


 

W Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie, 25 stycznia 2015 roku o godzinie 13.00 odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji 71. rocznicy utworzenia 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej oraz Akcji „Burza” na Wołyniu.

Obecni na Mszy św. nieliczni już świadkowie tamtych zdarzeń, żołnierze, ich bliscy, rodacy z Wołynia ocaleli z pogromu oraz liczne poczty sztandarowe wielu szkół, stowarzyszeń, związków, grup i przedstawiciele zaprzyjaźnionych samorządów. Patronat honorowy sprawował Zarząd Główny Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ks. ppłk Andrzej Jakubiak celebrował Mszę św. wspierając się doskonałą znajomością historii Wołynia i akcji „Burza”. Ostatnia niedziela stycznia to tradycyjnie Światowy Dzień Walki z Trądem. Ks. Andrzej Jakubiak przypomniał nam, iż bł. o. Jan Beyzym SJ, zmarły na Madagaskarze „święty wśród trędowatych” też pochodzi z Wołynia. Jan Beyzym urodził się w Beyzymach Wielkich na Wołyniu, nad rzeką Chomorem, jego ojciec za udział w powstaniu styczniowym został zaocznie skazany na śmierć przez władze rosyjskie.

„We wrześniowej kampanii 1939 roku symbolem bohaterstwa Polski, pierwszego państwa, które nie skapitulowało przed wrogiem stała się kawaleria. Może dlatego, przez pół wieku (czy tylko pół wieku?), z taka zaciekłością, symbol ten niszczono i zniesławiano. Odwagę, patriotyzm, najwyższe walory bojowe uznano za przejaw słabości II RP. W sierpniu 1939 roku, gdy Niemcy przygotowywali rozkaz uderzenia na Polskę a potężni sojusznicy postanowili pozostawić Polskę bez pomocy, do jakiej się zobowiązali, 23 sierpnia 1939r. żołnierze Wołyńskiej Brygady Kawalerii otrzymali rozkaz mobilizacji. Pociągami z Wołynia przez Lwów i Kraków mieli dotrzeć pod Częstochowę. 8 tysięcy żołnierzy Wołyńskiej Brygady Kawalerii dowodzonej przez płk. dyp. Juliana Filipowicza miało wypełnić zadanie ogromnie ważne w nadchodzącej walce”. Tak zaczyna swoją opowieść o Bitwie pod Mokrą Bogusław Wołoszański w filmie Sensacje XX wieku.

Bitwa pod Mokrą stoczona 1 września 1939r. zakończyła się dużym sukcesem Wołyńskiej Brygady Kawalerii, która przez cały dzień zatrzymywała marsz niemieckiej IV dywizji pancernej, z dwukrotnie większą liczebnością, wielokrotnie większą siłą ognia, ponad 300 czołgami i kilkudziesięcioma samochodami pancernymi. IV dywizja mogła też liczyć na wsparcie lotnictwa.

Gorąco polecamy całość:

http://solidarni2010.pl/30009-bozena-ratter-nie-pozwol-by-ublizano-polsce.html

Reklamy

One comment on “Bożena Ratter: Nie pozwól, by ubliżano Polsce

 1. W nawiązaniu przytoczę słowa,które padły w audycji TOK FM /29.01.2015 godz,8.00/-można odsłuchać – cyt.”Niemcy mordowali ludzi,potem był Stalin,Stalin NIE MORDOWAŁ ” !!! Powiedział to jeden z gości programu Janiny Paradowskiej,która próbowała jakos to zatuszować.Polecam odsłuchanie.

Możliwość komentowania jest wyłączona.