Dworska etykieta – 2/2015 (185)


Todd_003Szanowni Państwo!

Zręby tej nowej dworskiej etykiety sięgają zapewne czasów kiedy prezydent był jeszcze hrabią. Jak wieść gminna niesie, przestał używać tego tytułu na skutek wątpliwości natury prawnej. Otóż niektórzy prawnicy mieli wątpliwości czy rozbójnicze przejęcie majątku i nazwiska hrabiego upoważnia go też do przejęcia tytułu, czy raczej nie… Do czasu rozstrzygnięcia tej wątpliwości, prezydent zawiesił tytułowanie go hrabią.

Nic jednak nie stało na przeszkodzie aby wprowadzić do pałacu nowoczesny, demokratyczny bon ton. Pamiętajmy drodzy rodacy, że gospodarz zawsze pierwszy wchodzi do jadalni i zabiera się do jedzenia, zanim inni połapią się co jest najsmaczniejsze. Jeśli zaproponuje kobiecie filiżankę herbaty, to tylko jeżeli coś jeszcze zostanie w dzbanku po napełnieniu własnej filiżanki. Nalewanie bowiem z pustego dzbanka nie uchodzi.

Savoir vivre a la Pałac Namiestnikowski obliguje nas do ciągłego uczenia się manier od głowy państwa. Gołym okiem widać, że jest to jedyna cecha, którą się ta głowa wyróżnia. Pamięć już kiepska, logiczne myślenie w zaniku, ale co za maniery! Nie czytuję francuskiej ani niemieckiej prasy, więc zapewne umknęło mi jak to przywódcy tych państw podziwiają naszego prezydenta.

Czekamy z utęsknieniem zarówno na biografię prezydenta, żebyśmy nie musieli polegać na domniemaniach, jak i ewentualnie na specjalny poradnik dobrych manier.

Pozdrawiam i do następnej soboty.

Małgorzata Todd

czytaj całość TUTAJ

Reklamy

2 comments on “Dworska etykieta – 2/2015 (185)

  1. Poprzedni prezydent ze swoim „malpa w czerwonym” ‚wyrywaniem krzeselka” iraisadem” znajmoscia hymnu itd byl prawdziwym erudyta. Luuudzieeeeee

  2. Pani Małgorzato jest Pani NIEZRÓWNANA ! Serdecznie pozdrawiam Aleksandra z Wwy

Możliwość komentowania jest wyłączona.