Marek Dyżewski: SZKIC DO PORTRETU IGNACEGO PADEREWSKIEGO


M_Dyzewski(3) W dniu 15.11.2014 odbył się wykład prof. Marka Dyżewskiego „Szkic do portretu Ignacego Paderewskiego” /z okazji Święta Niepodległości/.

Byłam na tym wykładzie i opisałam go /TUTAJ/. Wywarł na mnie silne wrażenie i gorąco zachęcam do obejrzenia i wysłuchania go. Nalezy wiedzieć, że najważniejsza w prelekcjach prof. Marka Dyżewskiego jest muzyka i dlatego żadne streszczenia nie są w stanie zastąpić zapoznania się z nimi w całości.
Jest już dostępna relacja wideo Grzegorza Kutermankiewicza z Solidarnych 2010 ukazująca to wydarzenie

Polecam wszystkim !!!

Elig


MAREK DYŻEWSKI: SZKIC DO PORTRETU IGNACEGO PADEREWSKIEGO

W 96. rocznicę wizyty Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu publikujemy ostatni (z dotychczas wygłoszonych) wykład Marka Dyżewskiego z cyklu„Muzyka wpisana w los Narodu – Historia Polski i Polaków, jakiej nie znacie„.

26 grudnia 1918 roku Ignacy Paderewski przybył do Poznania. Rząd Rzeszy Niemieckiej, przeczuwając co może się wydarzyć, próżno usiłował skierować go do Warszawy przez Toruń-Aleksandrów.

Specjalnie wyekspediowany wysłannik pruski, skierowany do Paderewskiego celem wręczenia mu odpowiedniej noty, wrócił z kwitkiem. Podobnie skończyła się próba wymuszenia na I. Paderewskim jeszcze na dworcu poznańskim obietnicy kontynuowania podróży.

PaderewskiPoznan
Powitanie Ignacego Paderewskiego na dworcu w Poznaniu 26 grudnia 1918.

Jedyne w swoim rodzaju przyjęcie, jakiego doznał Mistrz jako ten, który skłonił prezydenta Wilsona do wysunięcia w orędziu styczniowym słynnego 13. punktu o konieczności wolnej Polski, było niezrównanym hołdem dla dokonań Paderewskiego.

Miasto udekorowane flagami polskimi, iluminowane świecami i pochodniami, (władze pruskie wyłączyły prąd), przeżyło razem z wielkim artystą jeden z dni, które przeszły na trwałe do historii. Entuzjazm mieszkańców Poznania doszedł do niebywałych rozmiarów.

HotelBazar
Gmach „Bazaru Poznańskiego”, w którym zamieszkał w pamiętne dni wybuchu powstania w Poznaniu Ignacy Paderewski. Przed gmachem tym rozpoczęły się pierwsze walki polsko-niemieckie.

Nazajutrz 27 grudnia 1918 przed Paderewskim, zamieszkałym w hotelu „Bazar” przy Placu Wolności, przedefilowały tysiące dzieci szkolnych. Paderewski wygłosił płomienną mowę. Wybuchło Powstanie Wielkopolskie, jedno z niewielu zwycięskich w dziejach Polski.

Poniżej relacja wykład „Szkic do portretu Ignacego Paderewskiego”:

za: solidarni2010.pl


 

Reklamy

One comment on “Marek Dyżewski: SZKIC DO PORTRETU IGNACEGO PADEREWSKIEGO

  1. Witam Wszystkich, którzy byli osobiście świadkami tego chwytającego za serce wykładu.
    Ja odsłuchałem relacji zarejestrowanej – pozostaję pod jej wrażeniem.
    Winszuję Panu profesorowi Markowi Dyżewskiemu przebudzenia w sercach Polaków uczuć patriotycznych.
    Z wyrazami szacunku.

Możliwość komentowania jest wyłączona.