„Jak dobrze mieć mamę i tatę”. Warszawskie szopki bożonarodzeniowe


IMG_0941mZwyczaj tworzenia szopek sięga XIII wieku, kiedy to święty Franciszek z Asyżu zorganizował żywą szopkę we włoskim Greccio. Stajenki betlejemskie przedstawiają w prostej formie Narodzenie Jezusa Chrystusa, ale oprócz tradycyjnych figur Świętej Rodziny, Trzech króli, pasterzy i towarzyszących im zwierząt znajdujemy w nich także nowoczesne elementy, nawiązujące do aktualnej kondycji społeczeństwa. Niektóre z aranżacji skłaniają do zadumy i głębszych przemyśleń. 

Przedstawiamy minigalerię zdjęć wybranych warszawskich szopek bożonarodzeniowych z kościołów na Starym i Nowym Mieście.

Archikatedra św. Jana Chrzciciela:
Wykonawcą żłóbka jak co roku jest grafik Wiesław Dojlidko. Tłem dla figur Świętej Rodziny jest fotografia przedstawiająca wielodzietną rodzinę, która wychodzi z kościoła św. Floriana. Napis nad nimi nawiązuje do tradycyjnych wartości rodzinnych.
IMG_0946m

IMG_0948m

IMG_0944m

IMG_0951m

IMG_0938m

Kościół Paulinów św. Ducha i św. Pawła Pustelnika:
Tradycyjne przedstawienie figuralne: Święta Rodzina, składający pokłon Trzej Królowie, pasterze i zwierzęta. Nad szopką wznosi się anioł, a żłóbek zwieńcza świecąca jasno gwiazda betlejemska.
IMG_0969m

Kościół św. Anny:
Zaskakuje zawsze ciekawymi pod względem plastycznym artystycznymi rozwiązaniami. Tym razem szopka przypomina malarstwo ścienne w kościołach. Dzieciątko otaczają namalowane postaci Marii i Józefa oraz postaci świętych. Jedną z nich jest Jan Paweł II. Autorami żłóbka są wykładowcy i studenci Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
W tle jest widoczny Krzyż Smoleński. Warto dodać, że od niedawna pojawiła się obok niego tabliczka z nowym napisem.
IMG_0001m

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Warszawie
„Bóg sam wystarczy” – to słowa św. Teresy z Avila, ten napis zwieńcza narysowaną kamienną budowlę, w oknach widoczne są wizerunki świętej. Autorką tego projektu jest artystka Małgorzata Łapko.
IMG_0973m

IMG_0976m

Szopka naprzeciwko Katedry Polowej Wojska Polskiego:
W stajence zbudowanej przez żołnierzy znajdują się figury Świętej Rodziny oraz żywe owce.
IMG_0014m

IMG_0012m

Relacja: Margotte / blogpress.plPortret użytkownika Blogpress


Od red: Powyższą galerię z blogpress.pl uzupełniamy o jeszcze jedno niezwykłe miejsce:
zywe_stajenki_czekaja_640x0_rozmiar-niestandardowySzopka Bielańska została wykonana przez Józefa Wilkonia w 2004 r jako dar dla fundacji Akogo (Ewy Błaszczyk) . Szopka stoi przed kościołem w Lesie Bielańskim cały rok. W 2005 była pokazywana w warszawskiej Zachęcie na wielkiej wystawie pana Józefa. Jest to jedyna permanentna szopka całoroczna. Na św. Mikołaja wstawiamy większość figurek i włączamy światło. Na Boże Narodzenie umieszczamy w szopce figurkę Dzieciątka Jezus. Oświetloną szopkę można oglądać codziennie od godz. 15.00 do 24.00. Zwierzaki: osiołek Franciszek (wiek,12 lat), baranek Kazimierz (podarunek kard. Nycza), dużo kotów. Przed Bożym Narodzeniem pastuszek gra na trąbie kolędy (soundtracks – Mateusz Pospieszalski). Pasterka o północy. Odprawiamy przy świecach z płomykiem betlejemskim. /http://lasbielanski.pl/node/144  – styczeń 2013/

MAGICZNE MIEJSCE

Tekst i zdjęcie: Maria Kaniewska
Odwiedzając tradycyjnie szopki w warszawskich kościołach w okresie Bożego Narodzenia, pojechaliśmy tym razem na Bielany. Można tu obejrzeć piękną szopkę z rzeźbami Józefa Wilkonia przedstawiającymi Świętą Rodzinę, pasterzy, zwierzęta. Nie brak też żywego osiołka. Ale, ale… a któż to leży w żłobku obok Pana Jezusa? Dwa dorodne koty! Najwyraźniej uznały, że to miejsce przygotowano specjalnie dla nich. Cóż – w szopce nie razi przecież widok żywego osiołka, owieczki czy królika. A skoro królik, to dlaczego by nie kot?

1476269_684576848254339_521761690_n

Z księdzem Wojciechem Drozdowiczem, proboszczem pokamedulskiego kościoła na Bielanach, opiekunem tego niezwykłego miejsca, rozmawia Maria Kaniewska.

Maria Kaniewska: Skąd wziął się zamysł, aby nobilitować zwierzęta i osadzić je w bożonarodzeniowych szopkach? Czy to tylko tradycja ludowa, utrwalona w kolędach i pastorałkach?

Ks. Wojciech Drozdowicz: Zwyczaj ten zapoczątkował już św. Franciszek, który osiemset lat temu „wynalazł” szopkę. Na szczęście jej nie opatentował, a wręcz cieszył się, gdy inni szli w jego ślady. Wśród słynnych naśladowców znajdziemy naszego mistrza Józefa Wilkonia, który wyrzeźbił szopkę w Lesie Bielańskim w Warszawie. Jej historia jest następująca.

Dziesięć lat temu pan Józef, nucąc przy pracy znaną piosenkę: „Karuzela, karuzela na Bielanach co niedziela”, wyrzeźbił zwierzęcą karuzelę. Ma ona aż siedem metrów wysokości i kręci się nieprzerwanie, czasem do późnej nocy. Bielańską pracę mistrz ofiarował budzącym się do życia dzieciakom z kliniki Budzik, w Centrum Zdrowia Dziecka. W szalonych planach karuzelę miał napędzać osioł. Dostaliśmy takiego osiołka od warszawskiego ZOO. Na imię mu Franciszek.
Nie przewidzieliśmy tylko jednego: że osiołki mają długie przestoje. I gdy osiołek stanie, to już stoi. Wtedy nawet proboszcz Lasu Bielańskiego nie jest w stanie go poruszyć.

Zostaliśmy więc z piękną karuzelą i z bezrobotnym osiołkiem Franciszkiem, który mieszkał w małym ogródku kamedulskiej pustelni.

źródło: https://www.facebook.com/Lasbielanski

===

Otwarcie karuzeli Józefa Wilkonia, Las Bielański, jesień 2002, 

Osiołek Franciszek (1)

Osiołek Franciszek (2)

Pasterka 2013 (fr. śpiewów ),  zaproszenie  na Swiąteczne  Msze

Szopka Bielańska 25.12.2013 – co tu gra?

===

Reklamy

One comment on “„Jak dobrze mieć mamę i tatę”. Warszawskie szopki bożonarodzeniowe

 1. Piekne i do tego jeszcze slowa piosenki
  Kolęda warszawska

  1. Pochwalony bądź nad Wisłą,
  Jezusie maleńki,
  pochwalony bądź nad wszystko
  od naszej Syrenki.

  2. Lśni już gwiazda nad Warszawą,
  otwarte podwoje,
  ni Heroda tu, ni wroga,
  tutaj wszystko Twoje.

  3. Kolęduje Ci Syrenka
  świąteczne piosenki;
  jak co roku i w te Święta
  pójdziem do stajenki.

  4. Przyniesiemy Ci co trzeba
  od serca samego,
  byś nie tęsknił już do nieba,
  do domu Twojego.

  Slowa A Zachner
  Muyzka A Kopff

  Kolęda Warszawska – śpiewa Michalina Brudnowska you tube

Możliwość komentowania jest wyłączona.