Blogpress.pl: „Płk Kukliński jest fenomenem, to najdłużej działający szpieg w czasach zimnej wojny”


IMG_7639mW klubie Hybrydy odbyła się warszawska premiera książki historyka i publicystyprof. Sławomira Cenckiewicza „Atomowy szpieg”, poświęconej osobie płk. Ryszarda Kuklińskiego, wzięli w niej udział oprócz autora, Cezary Gmyz(Do Rzeczy i TV Republika) oraz Michał Rachoń (TV Republika), spotkanie prowadził Rafał Dudkiewicz. Książkę wydało wydawnictwo Zysk i Ska.

Prof. Sławomir Cenckiewicz wyjaśnił na wstępie, z czego wynikała ochrona BOR, którą zapewniono płk. Kuklińskiemu, gdy przybył do Polski w 1998 roku. 

„Pułkownik Kukliński nie mieści się w polu transformacyjnym III RP. To paradoks, że nawet siła, która za nim stała, czyli Stany Zjednoczone wymusiła jego prawną rehabilitację w 1997 roku, której dokonali rządzący wtedy postkomuniści, ale za tym nie poszło nic więcej. Ulice płk. Kuklińskiego czy tablice to sfera symboliczna, ale to co dotyczy realnej, konkretnej dyskusji, o jego roli w skali globalnej w walce ze Związkiem Sowieckim, ale też wiedzy, którą przekazywał na temat ludzi pokroju Jaruzelskiego i wielu innych oficerów LWP, którzy odegrali w transformacji lat 80. i 90. i odgrywają dalej, istotną rolę, to wszystko jest przed nami ukryte”.

– mówił autor książki.

Jak zaznaczył, dokumenty, które przekazał płk Kukliński w latach 1973-1981, nie są dostępne dla zainteresowanych tym tematem i nikt w Polsce nie walczy o to, by to się zmieniło. Na stronie CIA nie ma ani jednego dokumentu autentycznie dostarczonego Amerykanom przez płk Kuklińskiego, są tam zamieszczone jedynie przetworzone przez nich analizy przekazywane prezydentowi USA i innym ważnym politykom.

polecamy pełną relację na blogpress.pl

 

Reklamy

One comment on “Blogpress.pl: „Płk Kukliński jest fenomenem, to najdłużej działający szpieg w czasach zimnej wojny”

  1. płk.Kukliński…” bohater,zdrajca,szpieg,patriota”….3 w 1…tylko wałesa nie potrafił tego zrozumieć choć ta branża była mu tak bliska…

Możliwość komentowania jest wyłączona.