Bez wiary w Boga żaden władca nie ma szans! Wcześniej czy później poprowadzi swoją władzę do piekła.


Na tydzień przed premierą spektaklu tarnowskiego Teatru Nie Teraz „KREON 2010” przedstawiamy wywiad z reżyserem Tomaszem Żakiem.

za: solidarni2010.pl

Pierwszy pokaz: 17 października 2014 r. w Gimnazjum nr 4 w Tarnowie
Premiera: 20 października 2014 r. w Domu Pielgrzyma „Amicus” w Warszawie

zobacz też:

Premiera sztuki „KREON 2010”!! Warszawa, 20 października, „Amicus”, g.20

kreon-plakatobrazzakStowarzyszenie Solidarni 2010 jest  organizatorem premiery spektaklu TEATRU NIE TERAZ  pt. „KREON 2010”. Przedstawienie będzie miało miejsce  20 października  w Domu Pielgrzyma „Amicus”.

Data 20 października nie jest przypadkowa. Reżyserowi bardzo zależało, by przedstawienie odbyło się w czasie trwania III Konferencji Smoleńskiej – tak, by Nauka mogła zostać niejako uzupełniona Sztuką. Dodajmy od nas: Wielką Sztuką.
Czytaj dalej

 


 

Spektakl Teatru Nie Teraz

Historię opisaną przez Sofoklesa odczytuje się od lat w duchu rewolucyjnej interpretacji dziejów.  W ten sposób z Antygony zrobiono pozytywną postać naszych lektur, a jej imię zawłaszczają, jako swe sztandarowe hasło, wszelkiej maści anarchiści. A przecież starożytny mistrz dramatu greckiego wcale nie ukrywa jej głupoty, naiwności i najzwyklejszego tchórzostwa.

W  inscenizacji TNT skupia się na postaci Ismeny, której wybory były znacznie trudniejsze, niż emocjonalne działania jej siostry oraz na Kreonie, który zarażony grzechem pychy, stawiając się ponad Bogiem, niszczy to, czego słusznie bronił.

Tłem spektaklu „Kreon” jest Polska, a Tebańczycy to My – Polacy…

Na kanwie klasycznego greckiego dramatu, za pomocą subtelnych, lecz uderzających kontrastem środków – jak choćby bijące po oczach na czarnym tle sponiewierane barwy narodowe – oglądamy inną, współczesną historię o władzy, o zdrajcach, o bohaterach i o zwykłych obywatelach patrzących na dziejącą się na ich oczach tragedię, jako na fatum ciążące nad krajem. Spojrzenie przez pryzmat takiego „Kreona – Antygony” na polską współczesność, pozwala dostrzec nieprzezwyciężalną sprzeczność naznaczającą los bohatera, w którego działaniach widzimy rządzących Polską. Sprzeczność polega na tym, że osobiste ambicje króla / rządu nie są spójne z polską racją stanu, zamieniając wszystkie poczynania, wbrew jego „woli i wiedzy”, w swoją odwrotność i prosta drogą wiodą do katastrofy.  Bowiem „dobrymi intencjami jest piekło wybrukowane”.

K R E O N 2010

według „Antygony” Sofoklesa

Reżyseria: Tomasz A. Żak

Aktorzy: Magdalena Zbylut, Ewa Tomasik, Przemysław Sejmicki oraz Chór.

Opracowanie wokalne: Tomasz Lewandowski

Spektakl zrealizowany dzięki współpracy Teatru NIE TERAZ z Gimnazjum nr 4 im. Jerzego Brauna w Tarnowie.

za: http://www.kultura.tarnow.pl/wydarzenie/kreon-2010/

 

Reklamy