„Pamięć nie zna granic czasu – dlatego jesteśmy tutaj i będziemy” – relacja blogpress.pl, POLECAMY!!


IMG_6067m„Jeszcze nie tak dawno, w tzw. sferze oficjalnej, nikt nie ośmielał się nawet wspomnieć o pomniku ofiar, a tym bardziej o pomniku Lecha Kaczyńskiego. Dziś już o tym się mówi”. – powiedział Jarosław Kaczyński przed Pałacem Prezydenckim w czasie comiesięcznych uroczystości ku czci ofiar tragedii smoleńskiej, zorganizowanych po raz 54 przez warszawski klub „Gazety Polskiej”.

W Archikatedrze Warszawskiej św. Jana Chrzciciela, jak co miesiąc, odprawiono mszę świętą w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. Obecne były rodziny poległych pod Smoleńskiem, w tym: Jarosław Kaczyński, Ewa Kochanowska, Ewa Błasik, Jerzy Mamontowicz, Andrzej Melak.

We mszy św. uczestniczyli górnicy z kopalni Mysłowice-Wesoła, parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, w tym: Anna Fotyga, Antoni Macierewicz, Wojciech Jasiński, Adam Kwiatkowski, Ryszard Czarnecki, Jarosław Sellin; obecne były także poczty sztandarowe: Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego, Błog. Ks. Jerzego Popiełuszki, Archikonfraterni Literackiej, „Totus Tuus” Warszawa-Praga.

Fragmenty mszy świętej:

Mszę odprawiło 19 księży wraz z gospodarzem katedry, proboszczem ks. Bogdanem Bartołdem.

„10 października 2014 roku, to już 54 miesiąc od pamiętnego 10 kwietnia 2010 roku, od tego czasu, w którym nastąpiła katastrofa smoleńska, w której zginęli nasi bliscy, nasi przyjaciele. Przywołuje nas pamięć i wiara. Pamięć o tych, którzy tak nagle odeszli, a których chcemy powierzać Panu Bogu. Modlimy się za śp. Prezydenta Profesora Lecha Kaczyńskiego, za Jego Małżonkę Marię, za Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, za wszystkie ofiary tej tragedii. Modlimy się za dar i łaskę prawdy. Bliskich otaczamy naszą modlitwą”. – mówił ks. prałat Bogdan Bartołd.

 

 

Homilię wygłosił wikariusz biskupi Metropolity Warszawskiego, biblista, ks. infułat Stanisław Kur.  (…)

 

 

P1300337m

 

 

Po mszy świętej z placu Zamkowego wyruszył Marsz Pamięci, w którym uczestniczyło tysiące ludzi. Nieśli biało-czerwone flagi, transparenty i znicze. W czasie marszu odmawiano Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Marsz i Apel Pamięci:

 

 

IMG_6067m

 

 

Przed Pałacem Prezydenckim, po wspólnym odśpiewaniu hymnu narodowego, do licznie zgromadzonych uczestników przemówił brat śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezes PiS Jarosław Kaczyński, który powiedział:

 

„Szanowni Państwo, dziś w katedrze ksiądz infułat mówił o wierze, o sile wiary. Tej najważniejszej, podstawowej, fundamentalnej wiary w Boga, wiary w zbawczą misję Chrystusa. Sądzę, że przez te 4,5 roku, przez które tutaj uczestniczymy i idziemy w tym marszu, ta wiara była najmocniejszą podstawą naszego zaangażowania. Wierzymy – i z tego wynika nasza postawa, nasz stosunek do życia, do innych, stosunek do naszej ojczyzny. Ta wiara kazała nam trwać, kazała nam wierzyć w to, że przyjdzie dzień zwycięstwa.

Prawie co miesiąc, a może co miesiąc powtarzałem tutaj, że każde 30 czy 31 dni przynosi nam nowe informacje, zbliża nas do tego momentu, w którym będziemy znali prawdę, zbliża nas do tego momentu, w którym prawda zwycięży w naszym życiu publicznym. A to zwycięstwo przyniesie również uczczenie pamięci ofiar katastrofy, uczczenie śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, przyniesie przywrócenie moralnego porządku w naszej ojczyźnie.

Dzisiaj minął kolejny miesiąc i mogę powiedzieć, że uczyniliśmy w tym kierunku wielki krok. Jeszcze nie tak dawno w tzw. sferze oficjalnej, w tzw. głównym nurcie nikt nie ośmielał się nawet wspomnieć o pomniku ofiar, a tym bardziej o pomniku Lecha Kaczyńskiego. Dziś już o tym się mówi.  (…)

Wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego

 

Szczególny charakter miała w tym miesiącu obecność górników z kopalni węgla kamiennego Mysłowice-Wesoła. „Byliśmy sercami z Wami w tych trudnych dniach”. – zaznaczył Jan Józef Kasprzyk, który prowadził apel przed Pałacem Prezydenckim. (…)

Wystąpienie Anity Czerwińskiej, szefowej warszawskiego klubu Gazety Polskiej

 

IMG_6203m

Ks. Stanisław Małkowski, kapelan Solidarności przypomniał słowa ks. Jerzego Popiełuszki: „Nie dajmy się złu zwyciężyć, zło dobrem zwyciężajmy. Wiara w zwycięstwo dobra, prawdy, życia, miłości, zwycięstwa Jezusa Chrystusa i Matki Najświętszej w naszej Ojczyźnie, w Europie i na świecie umacnia nas, żebyśmy nie tracili ducha, trwali w nadziei i tę nadzieję potwierdzili odwagą i męstwem, świadectwem słowa – gdy trzeba, świadectwem postawy, świadectwem czynu, świadectwem modlitwy.”

Zgromadzeni wspólnie odśpiewali Apel Jasnogórski, a potem odmówiono modlitwę do Świętego Archanioła Gabriela, Na zakończenie uroczystości Odśpiewano wspólnie pieśń „Boże coś Polskę”.

 

Relacja: Margotte i Bernard Portret użytkownika Blogpress

POLECAMY CAŁOŚĆ: http://blogpress.pl/node/19993


wpis uzupełniamy  fragmentem filmu użytkownika YT / kruk1959 z wystąpieniem księdza Stanisława Małkowskiego

 

Reklamy