Współczesna fizyka dopuszcza możliwość tajemnicy 


10716223_10152128689749159_1732400211_n

Współczesna fizyka dopuszcza możliwość tajemnicy, rzeczy które są i będą przed nami zakryte – powiedział w porannym wywiadzie Radia Wnet profesor fizyki Krzysztof Meissner.

W porannej audycji Radia Wnet uczony z Uniwersytetu Warszawskiego mówił o zadaniach powołanej wreszcie Polskiej Agencji Kosmicznej. Gość wyjaśnił jakie jest naukowe i ekonomiczne badań kosmicznych. Przedstawił czym w tej chwili zajmują się międzynarodowe agencje kosmiczne i jaki jest udział polskich naukowców w tych badaniach. Redaktor Aleksander Wierzejski pytał rozmówcę nie tylko o sprawy Agencji Kosmicznej, ale i o współczesną fizykę, oraz o nurtujący kolejne pokolenia problem relacji między nauką a religią.  posłuchaj teraz

Wszystko radykalnie zmieniło się w XX wieku. Do końca XIX wieku fizyka była bardzo mechanistyczna, deterministyczna. To było takie wyobrażenie, że jak zbadam stan świata obecnie, zbadam stan wszystkich cząstek, to odtworzę całą przeszłość i będę mógł przewidzieć całą przyszłość.

XX-wieczna fizyka zmieniła to radykalnie. Po pierwsze, mechanika kwantowa mówi, że nie możemy poznać stanu świata. (…)  Z każdym momentem świat się staje z punktu widzenia mechaniki kwantowej. To nie wyklucza wolnej woli, nie wiem, czy wskazuje, że ta wolna wola jest możliwa, bo to trzeba by wskazać proces. Ale świat stał się zdecydowanie ciekawszy. I ta zmiana widzenia świata jest radykalna, to jest kompletnie inny świat, ciekawszy, ale nieprzewidywalny jednostkowo, tzn. ja nie mogę stwierdzić, w danym układzie, co się na pewno stanie. To oświeceniowe myślenie, że będziemy po spirali wszystko sobie poznawać – jest fałszywe.

Następną rzeczą, która jest niesłychanie ważna w XX-wiecznej fizyce, o której się w ogóle nie mówi, jest to, że istnieją tajemnice, rzeczy, których nigdy, immanentnie nie poznamy (…) współczesna fizyka dopuszcza możliwość tajemnicy, rzeczy które są i będą przed nami zakryte.

Zapraszamy do wysłuchania niezwykle ciekawej rozmowy z profesorem em.

AO

Poznaj_prawdę_z_najnowszą_książką

POMÓŻMY WOJCIECHOWI SUMLIŃSKIEMU WYDAĆ JAK NAJWIĘCEJ KSIĄŻEK O TAJEMNICZEJ ŚMIERCI BŁOGOSŁAWIONEGO KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI 
https://polakpotrafi.pl/projekt/popieluszko-prawda?utm_source=index


 

źródło:
http://www.radiownet.pl/publikacje/wspolczesna-fizyka-dopuszcza-mozliwosc-tajemnicy
Reklamy

One comment on “Współczesna fizyka dopuszcza możliwość tajemnicy 

Możliwość komentowania jest wyłączona.