Żołnierze „Wyklęci” i ich oprawcy – P. Szubarczyk T. Płużański3 października w Krakowie, księgarnię Gazety Polskiej na Jagiellońskiej 11 odwiedzili dwaj autorzy książek o tematyce związanej z historią Żołnierzy „Wyklętych” oraz ich oprawców – Piotr Szubarczyk, autor m.in. książek „Inka”, „Czerwona apokalipsa” oraz Tadeusz Płużański prezes fundacji „Łączka”, autor książek „Oprawcy”, „Bestie”, „Bestie 2″, „Lista oprawców”.

Spotkanie połączone było z promocją nowej książki Piotra Szubarczyka „Czerwona apokalipsa”. Jest to historyczna opowieść o kulisach sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 r.

Autor – ceniony historyk i publicysta relacjonuje przebieg najważniejszych wydarzeń z września 1939 r. na wschodzie kraju oraz zintensyfikowanej eksterminacji obywateli Rzeczypospolitej w sowieckiej zonie okupacyjnej, szczególnie do lata 1942 r., czyli do momentu wyjścia żołnierzy gen. Władysława Andersa z nieludzkiej ziemi. W książce przedstawiono kulisy wydarzeń poprzedzających agresje (zwłaszcza okoliczności zawarcia paktu Ribbentrop-Mołotow) oraz jej dramatyczne konsekwencje: aresztowania, zbrodnie wojenne, współprace hitlerowców i Sowietów przy eksterminacji Polaków, sowieckie zbrodnie więzienne i marsze śmierci, zagładę polskich oficerów w Katyniu, zbrodnicze deportacje oraz liczne prześladowania wymierzone w Kościół katolicki i polską inteligencję.

Autor przypomina prawdę historyczną, która przez długie lata była przed Polakami ukrywana i zakłamywana. Nawet teraz wiele faktów wciąż zdumiewa i zaskakuje. Znakomita książka, która czyta się jednym tchem – zapewnia Katarzyna Dereń z księgarni G.P.

za: wawelskigrod.pl

zobacz też:

Piotr Szubarczyk: „Czerwona Apokalipsa” – książka