Ewa Stankiewicz zaprasza na premierę filmu „Tam ulicami chodzę” – 29.09 w Klubie Ronina


Ewa_Stankoiewicz-Majdan7

Zapraszam serdecznie na premierę mojego filmu o Kresach powstałego podczas wyprawy widzów Republiki na dawne polskie ziemie wschodnie. To film o poszukiwaniu tożsamości Polski. własnej tożsamości osób które po latach wracają i szukają swoich korzeni…

Najbliższy poniedziałek, 29.09 godz.19.00 (w ramach Klubu Ronina, którego Przegląd Tygodnia zaczyna się tym razem o g.18:00) ul. Foksal 3/5 Warszawa.

Pozdrawiam serdecznie. Do zobaczenia.

Ewa Stankiewicz

po filmie, ok 20.30 panel: Ewa Stankiewicz, Aleksandra Biniszewska, Stanisław Srokowski, Cezary Gmyz, Dawid Wildstein


Tożsamość polska na Kresach – to tematyka filmu, który jest plonem wyprawy na Kresy Ewy Stankiewicz z ekipą TV Republika.

Wieczór premierowy z udziałem Stanisława Srokowskiego – pisarza, publicysty, patrioty, orędownika pamięci o Kresach, Bogusławy Radziwon – Wydawnictwo TRIO, Aleksandry Biniszewskiej – Muzeum Lwowa i Kresów i innych gości.

Zapraszamy!

za: solidarni2010.pl


Ewa Stankiewicz o wyprawie na Kresy oraz o mrocznej postaci w poranku Wnet

Ewa-Wnet3110Ewa Stankiewicz relacjonowała wyprawę na polskie Kresy, podkreślając problem biedy z którą zmagają się nasi rodacy na terenach dawnej Polski. Polaków, którzy boją się afiszować swoją polskość, i do której są bardzo przywiązani.

Bardzo wzruszające okazały się spotkania z Polakami, którzy pozostali i mieszkają wciąż w tym regionie. Naszych rodaków, którzy nie chcą być nazywani polonią ponieważ mieszkają na polskich ziemiach i są Polakami. Równie wzruszająca okazała się wizyta na opuszczonym katolickim cmentarzu. … więcej TUTAJ

 

zobacz też:

Kresy Kresów – czy ginie polskość? Wyprawa z TV Republika

Studio-KresySą tam Polacy, którzy boją się afiszować swoją polskość, i do której są bardzo przywiązani. Wyjazd na Kresy widzów TV Republika miał na celu kultywowanie pamięci o dawnych ziemiach polskich. … Najpierw jednak nostalgiczna opowieść o polskości na kresach Kresów. Daleko od Warszawy, za drugą granicą. O polskości, która ginie. Umiera po cichu. Bez krzyku.  Czytaj dalej


Kto podnosi rękę na historię, podnosi rękę na naród – mówi Stanisław Srokowski w wywiadzie dla Solidarnych 2010

Z archiwum Solidarnych: Polecamy wywiad z pisarzem i publicystą, patriotą, który całe życie walczy o pamięć o Kresach.

Oto kilka cytatów:

„Pamięć narodowa buduje rzeczywistość duchową, kulturową, estetyczną, językową, społeczną. W pamięci narodowej zawiera się cały sens naszego istnienia, bowiem jeśli odrzucimy historię, tradycję i wszystkie wartości, które były budowane tam przez wieki, to w gruncie rzeczy odrzucamy podstawowy materiał potrzebny do budowy osobowości człowieka- w indywidualnym przypadku – i do budowy substancji narodowej- w przypadku wspólnoty. Inaczej mówiąc: kto podnosi rękę na historię, podnosi rękę na naród. Można powiedzieć, że podcina się gałąź, na której się siedzi”.
(…)
„My Polacy jesteśmy tymi Kresami wypełniani. Bez Kresów nie ma Rzeczypospolitej. Bez Kresów nie ma pamięci, nie ma kultury”.
(…)
„Rok 1939 był taką siekierą, która przeszła przez nasz organizm i to nas, jako naród, musiało bardzo zaboleć. Skutki tego są widoczne do dzisiaj, ponieważ w tym 39. roku została wycięta przez sowietów polska inteligencja, została ona zniszczona. Niszczenie zaczęło się barbarzyńskim sierpem i młotem”.
(…)
„Mamy problem z państwem, które rozkłada się na naszych oczach. Ten rozkład może nas boleśnie uderzać, bo zrywamy te wielopokoleniowe więzi(..) Tną nasz naród na segmenty i uniemożliwiają nam  substencjalną jedność kulturową, duchową”.

Pisarz wspominał o niedawnej 70. rocznicy ludobójstwa na Kresach, a zapytany o kolejną rocznice odpowiedział:

„Chciałbym, żeby za pięć lat był taki wybuch entuzjazmu: jesteśmy, mamy wielką kulturę kresową, pokazujemy ją : Mickiewicza, Słowackiego, wielkie dramaty, wielkie komedie, wielkie działania artystyczne – w całej Polsce, w teatrach, kinach(…). Przyjmujemy Ukraińców  i cieszymy się razem….  I wtedy będzie to, co zmieni Polskę, staniemy się jednością(…) Chciałbym, by za pięć lat było wiadomo, że Kresy to jest wielkość, że Kresy to jest mądrość, to jest wrażliwość, że Kresy, to jest Polska, że Kresy to jest historia, to jest wieczność”.

Na koniec Pisarz podziękował Solidarnym 2010 za to, że są  i ”dbają o interes narodowy i polską świadomość”.

więcej: http://solidarni2010.pl/16743-kto-podnosi-reke-na-historie-podnosi-reke-na-narod-8211-mowi-stanislaw-srokowskinbspnbspw-wywiadzie-dla-solidarnych-2010nbspnbsp.html

 

 

Reklamy