Uroczyste zakończenie XIV Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego – Pomnik Katyński w Warszawie, niedziela, g.14:00


DSC_0118

fot: Alina Dębicka, wizyt.net

Po trzech tygodniach w trasie i pokonaniu ponad 8,5 tys. kilometrów motocykliści wrócą do swoich domów. Tegoroczna trasa obejmowała zarówno tereny Kresów Rzeczypospolitej, jak i miejsca znajdujące się na Zachodzie i południu Europy, aż do Turcji. Uczestnicy rajdu odwiedzili także m.in.: Białoruś, Rosję, Ukrainę, Bułgarię, Serbię, Węgry i Słowację.

– Codziennie są nowe, niezwykłe wydarzenia. Wszędzie spotykamy się z niezwykle serdecznym przyjęciem, jest wspólne śpiewanie i spotkania z rodakami – mówi Wiktor Węgrzyn, prezes Międzynarodowego Motocyklowego Rajdu Katyńskiego. Motocykliści byli wszędzie witani z ogromną serdecznością.  W Budapeszcie np., w którym byli ostatnio, witał ich burmistrz dzielnicy, gdzie się zatrzymali. Motocykliści złożyli wieńce przed okazałym pomnikiem katyńskim, grobem nieznanego żołnierza i ofiar powstania 1956 roku. – Wcześniej byliśmy pod Cecorą na miejscu bitwy, gdzie rozstawiliśmy nasze namioty i odprawiona została Msza Święta. Potem była Warna i Msza Święta. w mauzoleum króla Warneńczyka, następnie Adampol, gdzie spotkaliśmy się z Polakami, potomkami powstańców listopadowych – wylicza Węgrzyn.

Ważnym punktem na trasie był również cmentarz żołnierzy II wojny światowej w Belgradzie, na którym spoczywa 17 lotników polskich, którzy zginęli, niosąc pomoc powstańczej Warszawie. – Z całej trasy mamy bardzo dobre wrażenia. Nastroje dopisują. Motocykliści chętnie na gorąco podzielą się w niedzielę wrażeniami, wszystkich bardzo gorąco zapraszamy pod Pomnik Katyński – zachęca Wiktor Węgrzyn.

Katarzyna Wróblewska, zastępca Węgrzyna, już teraz przyznaje, że tegoroczny rajd był inny niż wszystkie. – Wiele nowych miejsc. Zestawienie kultur Wschodu i Zachodu wypada na niekorzyść tego drugiego. Natomiast skoro historia Polski działa się również na Zachodzie, należy ją kultywować i o niej przypominać – tłumaczy.

Rajd zakończy się 14 września o godzinie 14.00 przy Pomniku Katyńskim przy ul. Podwale w Warszawie.

za: http://www.naszdziennik.pl/wp/97107,rajd-wraca-do-domu.html

zob. też: Rajd Katyński wyzwala w nas to, co najlepsze...

Zapraszamy na oficjalną stronę Rajdu Katyńskiego:

http://www.rajdkatynski.net/

 

Gdzie wśród znakomitych relacji, fotoreportaży znajdziemy również niezwykłą

Kronikę XIII Rajdu Katyńskiego

 

.

Reklamy