Skandal! – wystawa IPN w Katowicach z flagą UPA. Biuro Edukacji IPN odcina się.


Od początku tego roku w różnych częściach naszego kraju organizowane są wieczornice i apele poległych, upamiętniające 70. rocznicę zagłady setek polskich wiosek, które w 1944 r. w Małopolsce Wschodniej i na Lubelszczyźnie wymordowane zostały przez zbrodniarzy z UPA w ramach drugiej fazy ludobójstwa. Mordowano wówczas nie tylko Polaków, ale i Żydów, Ormian i sprawiedliwych Ukraińców, którzy nie popierali opętańczej ideologii Stepana Bandery. Owe upamiętnienia, połączone z mszami św. za dusze pomordowanych obywateli Drugiej Rzeczypospolitej, organizowane są na ogół przez same rodziny, gdyż Trzecia Rzeczpospolita skąpi grosza na tego typu upamiętniania. Dotyczy to także Instytutu Pamięci Narodowej.

Tym większym więc wstrząsem dla rodzin pomordowanych jest fakt, że w tym samym czasie oddział IPN w Katowicach sfinansował hojnie z pieniędzy polskiego podatnika wystawę pt. „Majdan”, która z wielką pompą ma być otwarta 15 bm. o godz. 13.00 przy ul. Mariackiej w Katowicach. Wstrząs jest tym większy, że plakatem promującym wystawę jest fotografia, na której ponad niebiesko-żółtymi narodowymi flagami ukraińskimi góruje czerwono-czarna flaga nacjonalistów z UPA. Ta sama flaga pod którą sotnie UPA napadały na bezbronne wioski. Czy użycie takiego, a nie innego zdjęcia jest głupotą, czy też świadomą deklaracją polityczną oddziału katowickiego? Co na to prezes IPN dr Łukasz Kamiński?

Sprawa ta jest bulwersująca także dlatego, że zgodnie z ustawą sejmową IPN ma zajmować się represjami wobec polskich obywateli, którzy ucierpieli z najróżniejszych rąk w terminie od 1 września 1939 r. do 31 lipca 1990 r. Finansowanie więc spraw dotyczących współczesności, na dodatek dziejącej się w obcym kraju, jest absolutnym złamaniem owej ustawy.

Całość ustawy jest pod linkiem

http://ipn.gov.pl/__data/assets/pdf_file/0008/49292/1-24338.pdf

Jutro zostanie ogłoszony na mojej stronie list otwarty do władz IPN [notka z 13.04, list już jest TUTAJ – red.]

Zachęcam Czytelników do pisania własnych e-mali i listów na adres IPN w Katowicach

http://ipn.gov.pl/o-ipn/struktura/oddzialy-ipn-i-oddzialowe-kszpnp/katowice

Informacja o wystawie jest na oficjalnej stronie IPN

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2014/katowice/otwarcie-wystawy-majdan-katowice,-16-kwietnia-2014?SQ_CALENDAR_DATE=2014-04-15

Zdjęcie jest sprytnie ukryte. Pokazuje się w całej swej okazałości po naciśnięciu górnego baneru.

13.04.2014

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski

za:  http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=8&nid=9278

=========

Oświadczenie dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN w sprawie wystawy „Majdan”

W związku z kontrowersjami związanymi z merytoryczną wymową wystawy „Majdan” oświadczam, że wystawa powstała bez udziału Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie.

Działalność wystawiennicza prowadzona przez Instytut Pamięci Narodowej jest ściśle regulowana przez procedury wewnętrzne, których zadaniem jest dbałość o wysoki poziom ekspozycji. Przewidują one m.in., że oddziały IPN przygotowują jedynie te wystawy, które zostały zatwierdzone w rocznym planie przez dyrektora Biura Edukacji Publicznej IPN. Każda wystawa przechodzi skrupulatny proces recenzji merytorycznych i graficznych, a uzyskanie pozytywnych ocen jest warunkiem zgody na druk i publiczną prezentację wystawy.

Wystawa „Majdan” nie została zgłoszona do planu wystaw na rok 2014, nie była też przedstawiona do recenzji. Biuro Edukacji Publicznej IPN w Warszawie nie zostało poinformowane o jej przygotowaniu.

Warszawa, 14 kwietnia 2014 r.
Dr Andrzej Zawistowski
Dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN

http://ipn.gov.pl/aktualnosci/2014/centrala/oswiadczenie-dyrektora-biura-edukacji-publicznej-ipn-w-sprawie-wystawy-majdan

 

Reklamy