67 lat temu została zamordowana Danuta Siedzikówna ps. „Inka”


Inka_napis28 sierpnia 1946 roku, Danuta Siedzikówna, „Inka”, sanitariuszka 5 Brygady Wileńskiej AK, przed śmiercią z rąk komunistycznych oprawców, w grypsie do sióstr Mikołajewskich napisała: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba” . „Inka” nie uległa namowom obrońcy z urzędu i nie podpisała prośby o ułaskawienie; pismo podpisał jej obrońca.
(A dzisiaj dla BBN  „Inka” już nieważna! Broszurka z czasów L.Kaczyńskiego do pobrania u nas  (link na dole)

INKA – Pozdrów Babcię. Powązki, 28.08.2011

Na Powązkach, idąc „do Inki” docieramy do symbolicznego grobu majora Zygmunta Edwarda Szendzielarza, ps. „Łupaszka”, kwatera „Na Łączce”

 

To tutaj, w „obecności” Dowódcy, oddamy hołd – złożymy dla Niej polne kwiatki i zapalimy znicz.

— 

W 2009 na portalu blogpress.pl ukazały się dwie notki dotyczące godnych uznania i popularyzacji działań BBN-u. Pierwsza była zatytułowana:  Książka „Danuta Siedzikówna ‚Inka'” bezpłatnie do pobrania,   a jej początkowy jej  fragment brzmiał:

Na stronie BBNu znajduje się książka Piotra Szubarczyka pt. „Danuta Siedzikówna ‚Inka’”. Bezpłatnie do pobrania.
Link do strony BBN:
http://www.bbn.gov.pl/portal/pl/524/1867/Dantua_Siedzikowna_quotINKAquot…

Bezpośredni link do pobierania książki:
http://www.bbn.gov.pl/download.php?s=1&id=2985

Poniżej tekst ze strony BBNu:

,Inka” urodziła się 3.IX.1928r. w Guszczewinie koło Narewki. Jej ojciec Wacław Siedzik w młodości był zesłany na Sybir za działalność niepodległościową. Wrócił do Polski w 1926 r. Był leśniczym. Deportowany przez NKWD w lutym 1940 r. od 1941 r. żołnierz gen. Władysława Andersa, zmarł w Teheranie. Matka Eugenia z Tymińskich należała do siatki terenowej AK. Aresztowana przez Gestapo, po ciężkim śledztwie zamordowana we wrześniu 1943 r. w lesie pod Białymstokiem…
(…)

całość: http://www.blogpress.pl/node/1904

.

Niedługo później, na tym samym portalu ukazała się następna notka pt: Danuta Siedzikówna „Inka” – broszurka z BBNu,  w której czytamy:

Dwa tygodnie temu na forum pisałem o tym, że ze strony BBNuu można bezpłatnie ściągnąć broszurkę autorstwa Piotra Szubarczyka: Danuta Siedzikówna „Inka” 

Istnieje też możliwość otrzymania takiej broszurki w wersji papierowej. Ponieważ jestem miłośnikiem książek papierowych poprosiłem mejlowo o przesłanie mi jednego egzemplarza. Dzisiaj czekałą na mnie w domu przesyłka wprost z BBNu :).

Dołączony do niej był również list, który zamieszczam poniżej. Nie wiedziałem, że BBN prowadzi działania o charakterze edukacyjnym. Warto o tym pamiętać.

rzecznik-prasowy @bbn. gov.pl
Departament Komunikacji Społecznej
ul. Karowa 10, 00-909 Warszawa
tel. 0-22 695 18 75, faks  0-22 695 1831

Warszawa, 13 października 2009 r.

Mamy przyjemność przekazać na Państwa ręce egzemplarz publikacji „Danuta Siedzikówna – Inka”, wydanej przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Publikacja jest jednym z elementów działalności Biura, prowadzonej w obszarze kształtowania, rozwijania i promowania postaw patriotycznych Polaków. W ten sposób, BBN realizuje także politykę historyczną Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

To bardzo istotne, aby w dzisiejszych czasach pamiętać o naszych narodowych i lokalnych bohaterach — o ich życiu, walce oraz działalności. Oni bowiem na przestrzeni wieków zaświadczali o bycie naszej Ojczyzny. Należy wspominać bitwy i potyczki toczone w imię idei wolności, niepodległości i solidarności, pod biało-czerwonymi sztandarami. Z tych wydarzeń oraz czynów ludzi wypływa nauka patriotyzmu i postaw obywatelskich dla kolejnych pokoleń.

Obecnie, dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji wykorzystujących współczesne zdobycze cywilizacyjne, działania mające na celu przedstawianie zachowań patriotycznych i obywatelskich w codziennym życiu, docierają do szerokiego kręgu naszych rodaków – w kraju i za granicą. W tej sferze działalności BBN, szef Biura minister Aleksander Szczygło pozostaje także w wielkiej dbałości o sprawy i potrzeby patriotyczne oraz obywatelskie. Ponadto jest przychylny środowiskom angażującym się w działania wychowawcze i społeczne.

Troską o rozwój świadomości narodowej i rozwijanie jej w różnych formach, w BBN zajmuje się Wydział Promocji Patriotyzmu, działający w strukturze Departamentu Komunikacji Społecznej Biura.

Wydział współpracuje m.in. ze środowiskiem harcerskim, grupami rekonstrukcji historycznej, związkami kombatanckimi oraz wieloma innymi organizacjami propatriotycznymi. Efektem pracy jest zaangażowanie BBN m.in. w takie wydarzenia jak harcerskie rajdy, inscenizacje historyczne czy konferencje naukowe. Ponadto BBN wspiera sporty alternatywne, promujące zdrowy tryb życia oraz służbę wojskową.

Oprócz udziału w licznych wydarzeniach państwowych i lokalnych, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego inicjuje również własne działania. Podczas tegorocznych obchodów Święta Flagi RP, przypadającego 2. maja, BBN zorganizowało akcję, w ramach której — dzięki współpracy z operatorami telefonii komórkowych — Polacy otrzymali wiadomości SMS przypominające o naszym najmłodszym święcie. Z kolei dla dzieci i młodzieży, BBN organizuje festyn „Bezpieczne Wakacje z Parą Prezydencką”. W inicjatywie, w którą zaangażowane są służby takie jak Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Polski Czerwony Krzyż oraz wiele innych, najmłodsi mają okazję nauczyć się postępowania w różnych sytuacjach, zagrażających zdrowiu i życiu, z którymi mogą się zetknąć każdego dnia, zwłaszcza podczas wakacji.

Serdecznie dziękując Państwu za zainteresowanie naszą działalnością, gorąco zapraszamy do odwiedzania strony internetowej BBN.

Naczelnik Wydziału Promocji Patriotyzmu
Maciej Czulicki

źródło: http://www.blogpress.pl/node/2078

BRAWO BBN ! – aż chciałoby się zawołać … Tak, brawa – ale dla Lecha Kaczyńskiego !

Bo jeśli chcemy dzisiaj zdobyć książeczkę i  klikniemy na bezpośredni link:
http://www.bbn.gov.pl/download.php?s=1&id=2985, to dowiemy się, że „Plik nie jest aktualnie dostepny”

Jeśli z kolei klikniemy na drugi, podany uprzednio  przez autora link:
http://www.bbn.gov.pl/portal/pl/524/1867/Dantua_Siedzikowna_quotINKAquot.html

to dowiemy się, że:

Błąd 404: Podana strona nie istnieje
Możesz spróbować skorzystać z nastepujących linków:

Wyszukiwarka
Przeszukaj serwis Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Strona główna serwisu Biura Bezpieczeństwa Narodowego
Idź do strony głównej serwisu.

próbować można, ale wyszukiwarka nie pomoże, …

przed definitywnym opuszczeniem tego miejsca warto zajrzeć na stronę główną, z której dowiemy się m.in, że

Przy pomocy Biura Bezpieczeństwa Narodowego Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wykonuje zadania w zakresie bezpieczeństwa i obronności (art. 11 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP).

oraz – ciekawostka – że pierwsze zmiany w organizacji BBN nastąpiły już 11 sierpnia 2010 roku, zaledwie 5 dni po zaprzysiężeniu nowo wybranego Prezydenta:

Zarządzenie Nr 2 Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 sierpnia 2010 r. w sprawie organizacji oraz zakresu działania Biura Bezpieczeństwa Narodowego

inka_BBN
Na koniec  powiedzmy sobie jasno – próby zacierania pamięci o naszych Bohaterach trwają, niedawno nawet zbezczeszczono pomnik Inki w Krakowie, … przekazujmy więc sobie jak najszerzej wszelkie informacje o inicjatywach, materiałach, źródłach związanych z – nazwijmy to – ” pielęgnowaniem polskości”

Mamy na serwerze opisywaną książkę, która znikła ze stron BBN-u, powtórzmy więc za Bernardem, autorem Blogpressu:

broszurka BBNu, z czasów gdy prezydentem był Lech Kaczyński, autorstwa Piotra Szubarczyka:  „Danuta Siedzikówna ‚Inka’ ”  – bezpłatnie do pobrania:  TUTAJ

(najlepiej wybrać „prawą myszą” opcję „zapisz jako”)
zapraszamy