Po zaskakującej decyzji KRRiT prokurator u Dworaka. Nareszcie!


fot: wPolitye.pl

Prokuratura wszczęła postępowanie karne wobec zarządu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Śledztwo ma wyjaśnić kulisy tajemniczej decyzji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o rozłożeniu nadawcom na raty opłat za koncesje na pierwszy multipleks cyfrowy. Prokuratura – z nakazu sądu – sprawdzi, w jaki sposób doszło do rozłożenia na raty przez KRRiT opłat na koncesje na multipleksie 1, które nadawcy mieli pierwotnie wnieść w całości.
(…)
To już drugie postępowanie karne przeciwko Krajowej Radzie, jakie toczy się w prokuraturze. Pierwsze dotyczy podejrzenia korupcji biernej po stronie byłej dyrektor departamentu koncesyjnego KRRiT Agnieszki O.

Także to postępowanie zostało wszczęte dopiero po interwencji sądu. Śledztwo w sprawie rozłożenia na raty opłat koncesyjnych obejmuje zarzut niedopełnienia obowiązków przez członków KRRiT odnośnie do rzetelnego sprawdzenia kondycji finansowej firm ubiegających się o koncesje na MUX-1 w pierwszym konkursie.

Drugi z zarzutów dotyczy poświadczenia nieprawdy w dokumentach finansowych, tj. fałszerstwa. Został on sformułowany alternatywnie. Zadaniem prokuratury jest ustalenie, kto poświadczył nieprawdę w dokumentach: zarząd KRRiT czy też zarządy firm ubiegających się o koncesje.

– Prokuratura musi odpowiedzieć na pytanie, jak to się stało, że Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała w tym samym czasie dwie przeciwstawne decyzje. W jednej przyznała czterem nadawcom koncesje, potwierdzając, że znajdują się oni w dobrej kondycji finansowej i są w stanie udźwignąć ciężar opłat koncesyjnych. W drugiej – rozłożyła nadawcom opłaty koncesyjne na kilkadziesiąt do 123 rat, uznając, że nie są w stanie zapłacić za koncesje – tłumaczy dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis Lidia Kochanowicz.

Lidia Kochanowicz zwraca też uwagę, że Krajowa Rada zdecydowała o rozłożeniu opłat na raty jeszcze przed wydaniem ostatecznej decyzji o przyznaniu koncesji, a zatem przydzielając koncesje, musiała już wiedzieć, że firmy te są w złej kondycji finansowej i nie są w stanie zapłacić.
(…)
… jedynym argumentem na rzecz rozłożenia opłat na raty musiał być „ważny interes podatnika”. Ten interes sprowadza się do tego, że firmie grozi upadłość, jeśli zapłaci fiskusowi opłatę w całości. W takim wypadku rozkłada się należność na raty, aby uchronić podatnika przed upadłością.

Trzy osobne zawiadomienia w tej sprawie złożyli w połowie ubiegłego roku: Fundacja Lux Veritatis, poseł Andrzej Jaworski (PiS) oraz europoseł Janusz Wojciechowski, były sędzia Sądu Apelacyjnego w Warszawie.
(…)
– Postępowanie karne to nie jest błaha sprawa, jak stara się przekonać pan Jan Dworak. Wobec wszczęcia śledztwa w sprawie pierwszego konkursu koncesyjnego na MUX-1, nasuwa się pytanie, czy w nowym konkursie, który się właśnie rozpoczął, funkcjonariusze, ci sami, których objęto śledztwem, zasługują na zaufanie – kwituje Jaworski.
(…)

Małgorzata Goss,
Nasz Dziennik

całość: http://www.naszdziennik.pl/polska-kraj/27585,prokurator-u-dworaka.html

One comment on “Po zaskakującej decyzji KRRiT prokurator u Dworaka. Nareszcie!

  1. Jasne jak slonce. Niewazne kto mial dostac koncesje, i czy mial na to pieniadze, byleby tylko tej koncesji nie dostala Telewizja Trwam. Czysto polityczna decyzja dykryminujaca katolicka wiekszosc.

Możliwość komentowania jest wyłączona.