Cena za TV Republika


people_-one-flew-over-the-cuckoo-s-nest_1

Cena za TV Republika?

W weekendowym wydaniu Gazety Polskiej Codziennie można przeczytać polemikę miedzy Piotrem Lisiewiczem a Rafałem Ziemkiewiczem. Już dla każdego dziecka w Polsce jest jasne, ze w Smoleńsku doszło do zamachu poprzez dwa wybuchy, nie wiemy jeszcze tylko jak te wybuchy zaistniały, czy była tam bomba, czy doszło do zestrzelenia czy może raczej do sabotażu. Niemniej pan Ziemkiewicz …”sadzi raczej, ze decydującą role odegrały błędy naziemnej kontroli lotu.” “…jako obstawianie zera (w ruletce) odbieram np. głoszenie jako rzeczy pewnej i udowodnionej, ze w Smoleńsku doszło do zamachu.”-koniec cytatu. Normalnie przecierałem oczy ze zdumienia! Prominentny felietonista “opozycyjny” pisze jakby był cynglem Gazety Wyborczej albo jakimś innym ich “autorytetem”. Nie zdziwiłem się, jak na Onecie przeczytałem wywiad z Markiem Kondratem, który twierdzi, ze dla niego jest jasne, ze to nie był zamach. W tym samym wywiadzie przyznaje się, ze włączył się onegdaj w kampanie wyborcza ze strachu przed powrotem Kaczyńskiego do władzy Ja rozumiem takich ludzi, to lemingi, które maja taki “mental disorder” ze panicznie boja się Premiera Jarosława. To można nawet  leczyć, może kiedyś powstanie nawet jakaś klinika do leczenia tego schorzenia, albo specjalne oddziały w szpitalach w całym kraju, bo to schorzenie dość powszechne w Polsce. No ale Ziemkiewicz? Rozumiałbym, ze dostał grypy, przeziębienia jakiegoś, bo zima ostra, załapał kataru gdzieś w autobusie albo w pociągu od innych chorych pasażerów. Ale to?!

Ciekawe, ze prawie jednocześnie, tuz przed Świętami, red. Sakiewicz dość ostro potępił reżysera Grzegorza Brauna za jego słowa o rozstrzeliwaniu zdrajców. Nie wnikając w meritum wypowiedzi pana Brauna, po prostu potępił takie słowa, jakby ich sens i kontekst nie miały znaczenia.  Zrobił dokładnie to, czego można by się było spodziewać po GW. To teraz już chcemy być cacy, potulni i grzeczni? Od kiedy? Tuz przed wyborami Gazeta Polska zamieściła czołówkę TO BYL ZAMACH! Dostało się im później od pewnych elementów w Pisie.  Dla mnie jednak było to zwycięstwo wolności słowa, zwycięstwo dziennikarstwa nad doraźnymi zyskami. Gazeta Polska i red. Sakiewicz pokazali wtedy odwagę i bezkompromisowość. Dla mnie byli przykładem. I tak trzymali przez te wszystkie lata. I chwała im za to! Co się wiec stało takiego teraz, ze nagle reżyser Braun jest bee, ze wracamy do kwestii wiary albo nie w zamach, wobec oczywistych dowodów naukowych o wybuchach na pokładzie?  Po dwóch latach badan i pracy zespołu parlamentarnego, Pana Macierewicza i naukowców z całego świata, wracamy w naszej narracji do punktu wyjścia, zaprzeczając wszystkim faktom? O co tu chodzi?

Tak się złożyło, ze tuz przed Świętami dowiedzieliśmy się o założeniu Telewizji Republika. Wśród prominentnych założycieli jest  redaktor Sakiewicz i pan Ziemkiewicz, miedzy innymi. Naprawdę życzę im wielkiego sukcesu, powtórzenia sukcesu Gazety Polskiej. Polska potrzebuje jak powietrza niezależnych, odważnych mediów, zwłaszcza telewizji. Mam wielka nadzieje, ze ta inicjatywa zadziała. Jednak ostatnie wypowiedzi prominentnych uczestników tej akcji nie napawają optymizmem.

Jeśli te ostatnie wypowiedzi są zwiastunem, jak ta telewizja będzie działać, to niestety, I pisze to niestety bez cienia ironii, w prawdziwym zmartwieniu, czarno to widzę. Czy jest to znak skorumpowania , bo tam, gdzie chodzi o pieniądze, a założenie telewizji to kosztowne przedsięwzięcie, może dojść do korupcji, czy znak obrośnięcia w piórka i wyluzowania , odpuszczenia sobie swojego własnego radykalizmu, czy chęć włączenia się w nurt mainstreamowy, to nie wróży dobrze na przyszłość tej inicjatywie. Jeśli zaczynamy tworzenie niezależnej, opozycyjnej telewizji od kompromisu, od przypodobania się inwestorowi lub ośrodkom decyzyjnym, to raczej nie odniesiemy sukcesu. Ludzie chcą bowiem prawdy, tej prawdy gołej, bezkompromisowej. W taki właśnie sposób Gazeta Polska i GPC zbudowała swoja sile i wielkość Czy wiec spuszczenie z tonu, ugładzenie się i “ucywilizowanie” to cena, którą  trzeba zapłacić establishmentowi za możliwość powołania TV Republika? Jeśli tak, to jest to straszna cena, cena właściwie można powiedzieć, takiego harakiri.

To byłoby uziemienie i pacyfikacja tej inicjatywy w zarodku. Módlmy się, aby tak nie było.

9 comments on “Cena za TV Republika

 1. Podstawowe pytanie dla mnie w odniesieniu do tworzenia nowej niezależnej telewizji Republika brzmi: A co w związku z tym z Telewizją Trwam? Czy ludzie, którzy stoją za tym projektem, a którzy wcześniej publicznie deklarowali poparcie i walkę o TV Trwam, teraz będą kontynuowali te misję? Szczerze mówiąc wątpię.

 2. Anyway, to n i k t myślący nie uznałby za decydujące „błędy naziemnej kontroli lotu”, skoro po komendzie i możliwośći „odchodzimy” -samolot zamiast „odejść” runął i rozpadł się w dzrzagi.
  Pan Z. przecież myślący jest, a bredzi tym jak nie myślący – zatem kim jest Pan Z.? – o tym autor wywodzi bardzo słusznie i ostrożnie.

 3. Nie interesuje mnie „prawda” w wydaniu Pani Stankiewicz która kieruje się w sprawie wymagającej DOWODÓW emocjami a na dodatek atakuje personalnie (bez żadnego merytorycznego uzasadnienia poza subiektywnym odczuciem racji) Pana Ziemkiewicza który jak każdy dorosły człowiek ma prawo do własnej opinii wobec nie wyjaśnionej do tej pory sprawy „katastrofy smoleńskiej”… Wielka szkoda… Sugeruję ochłonąc i spojrzec na sprawę z zimną głową dopóki wiemy tyle co wszyscy – czyli nic i bazujemy na HIPOTEZACH i POSZLAKACH … Odys

 4. Generalnie zgadzam się z autorem felietonu. Ale w projekcie „TV Republika” mamy przecież panią Ewę Stankiewicz jako dyrektora ds. artystycznych. A jej osoba, jestem o tym przekonany, gwarantuje, że TV Republika będzie odważna, niezależna i bezkompromisowa. O tym świadczy droga życiowa pani Ewy i cała jej twórczość.

  Jan Kaliszewski, Nigeria

 5. Oczywiście, że wszelkiej maści „naganiacze” się pojawią, którzy będą „uprzejmie donoszę, że”, wypisywać bzdury.
  Mnie jednak martwi co innego. Wierzę, że uda się uruchomić ten kanał, (deklaruje wsparcie finansowe), ale co dalej? Czy to będzie telewizja „studyjna”? Chodzi mi o swego rodzaju siermiężność widoczną choćby w TV Trwam. Nie oszukujmy się, będzie niezwykle trudno zapewnić atrakcyjność przekazu, programu opierając się o nawet najznakomitszych redaktorów, bez całego zaplecza technicznego i organizacyjnego. Czy to nie jest porywanie się z motyką na słońce?
  Pisałem do red. Lisickiego, żeby na bazie pieniędzy społecznych wystartować z tygodnikiem (mówiło się o 5 mln zł, żeby wystartować), ale czy uda się podźwignąć telewizję?! Bardzo bym chciał, chociaż mam obawy.

  • Obserwowałam powstanie telewizji Intereconomia w Hiszpanii w czasie rządów Zapatero jakieś 7 lat temu.Prywatni inwestorzy raczej niezbyt wielki kataloński, hiszpański kapitał. Konserwatyści, sprzeciwiający sie odłaczeniu Katalonii od Hiszpanii, w opozycji do Zapatero , sprzeciwiający sie aborcji i innym lewackim pomysłom, ostro ścigający wszelkie przejawy korupcji bez wzgledu na opcję,poruszajacy wszelkie istotne problemy polityczne, gospodarcze, społeczne Hiszpanii. Na początku same gadajace głowy rózni adwokaci, profesorowie z róznych dziedzin i kilku zadziornych młodych dziennikarzy.No ale programy prowadzone dowcipnie, głowy zadziorne, inteligentne, z dużym poczuciem humoru etc. A reklamy : produkty firm małych i srednich typu wina, zegarki, sery i wiele innych niezbyt wielkich rozmiarow. Prowadzacy sam dowcipnie omawia te produkty, bez zadnych teledysków etc. Ewidentnie kanał ten poszerza stale krąg odbiorców, ilość godzin programu, na bieżaco komentują wysłani dziennikarze wszelkie wydarzenia, manifestacje, strajki . Teraz już nie jest tak siermiężna jak na początku. Też powstały jakieś kluby miłosników, jakieś składki , wspolne spotkania z widzami, jakieś kolacje.Może warto przyjrzeć się jak to robią inni.
   Jestem zdziwiona jak szczegółowo patrzą na recę obecnej władzy, jak stale robią rejestr spraw niezałatwionych z programu wyborczego Rajoya. Tym zyskują duża wiarygodność.

  • O siermieznosc sie martwisz ? Liczy sie informacja, prawda, a nie zadne oprawy, piorka w d..ie czy cuda na kiju.

Możliwość komentowania jest wyłączona.